sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent powołał Marcina Przydacza na stanowisko ministra i szefa BPM

Prezydent powołał Marcina Przydacza na stanowisko ministra i szefa BPM

Prezydent Andrzej Duda odwołał Jakuba Kumocha z funkcji sekretarza stanu – szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. Jednocześnie – z dniem 13 stycznia – prezydent powołał na to stanowisko dotychczasowego wiceszefa MSZ Marcina Przydacza – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Marcin Przydacz. Fot. PAP/Rafał Guz

KPRP przekazała ponadto w komunikacie opublikowanym na swej stronie internetowej, że prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczył również Jakuba Kumocha – za wybitne zasługi w służbie dyplomatycznej i za reprezentowanie Polski za granicą – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak poinformowano, prezydent odwołał – z dniem 12 stycznia – Jakuba Kumocha ze stanowiska sekretarza stanu – szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP i powołał na to stanowisko – z dniem 13 stycznia – dotychczasowego wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza.

Wcześniej w czwartek Kumoch poinformował, że – na własną prośbę i za zgodą prezydenta Andrzeja Dudy – kończy sprawowanie funkcji sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że już wcześniej zwrócił się do prezydenta o pozwolenie na powrót do służby zagranicznej.

Marcin Przydacz pracował już w Kancelarii Prezydenta RP; w latach 2015-2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w KPRP. Od 2019 roku pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

Przydacz urodził się 26 czerwca 1985 roku w Wieluniu; jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ; był również studentem stosunków międzynarodowych i filozofii na UJ, a – w ramach stypendiów – studiował w Rzymie, Mesynie i Kijowie. Jest również absolwentem Szkoły Prawa Włoskiego i Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wynika z informacji na stronach rządowych, Przydacz ukończył aplikację adwokacką w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Krakowie i w 2015 roku zdał egzamin adwokacki. Współpracował z Klubem Jagiellońskim i działał w Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, był również wykładowcą na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie i prezesem think-tanku Fundacja Dyplomacja i Polityka.

MSZ informując, że Przydacz zakończył w czwartek pracę w resorcie, podziękowało mu we wpisie na Twitterze „za lata wytężonej pracy na rzecz polskiej polityki zagranicznej w wielu wymagających obszarach” i życzyło „powodzenia w nowych wyzwaniach”.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -