niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP

Prezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. „To czas, który ma charakter przełomowy dla polskiego państwa” – powiedział prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

W piątek na poligonie pod Orzyszem prezydent Andrzej Duda wspólnie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem obserwował ćwiczenia strzeleckie czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej. Prezydent na poligonie podpisał też postanowienie w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039”.

„To czas, który – patrząc na dzisiejszą sytuację – z pewnością ma dla polskiego państwa charakter przełomowy” – oświadczył prezydent

Jak zapowiedział, „kierunki rozwoju Sił Zbrojnych będą oparte na dotychczasowym fundamencie – lądowym, morskim i powietrznym, tak jak to od dziesięcioleci w naszym wojsku wygląda”. „Ale do tego dochodzą także i nowe komponenty: wojska cyberprzestrzeni, po drugie wojska kosmiczne” – mówił prezydent.

Jak dodał, „staramy się działać”. „Te główne kierunki, które zostały w sensie ramowym przygotowane, teraz, przez najbliższe miesiące będą wypełniane treścią; (…) będą realizowane w tych właśnie obszarach” – oświadczył Duda.

Prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument ma charakter niejawny, a jego podstawą są m.in. wytyczne zawarte w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Mikołaj Małecki, Joanna Kiewisz-Wojciechowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -