piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPonad 243 mln zł zebrano podczas tegorocznego 31. Finału WOŚP7.2023

Ponad 243 mln zł zebrano podczas tegorocznego 31. Finału WOŚP7.2023

Podczas tegorocznego 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 243 mln 259 tys. 387 zł 25 gr. To nowy rekord – poinformował w piątek w czasie gali szef WOŚP Jerzy Owsiak. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu umożliwiającego szybszą diagnostykę sepsy.

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podczas konferencji prasowej, 31 marca, w Warszawie. Podczas spotkania ogłoszono wynik 31. finału WOŚP, który odbył się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych i dużych”. Fot. PAP/Marcin Obara

31. Finał WOŚP odbył się 29 stycznia br. pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Celem tegorocznej zbiórki była walka z sepsą. Po raz pierwszy w swojej historii WOŚP zagrała dla „małych i dużych” – czyli dla pacjentów i pacjentek wszystkich grup wiekowych.

W piątek w czasie uroczystej gali Jerzy Owsiak podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę.

„Sepsa to nie jest choroba. Sepsa to stan zdrowia pacjenta, który nagle czuje się bardzo źle. Potrzeba szybkiego działania i diagnostyki, żeby pomóc” – mówił. „Szybka diagnoza to szybkie i skuteczne leczenie” – dodał.

Owsiak poinformował, że ze zbiórki w tym roku udało się zebrać 243 mln 259 tys. 387 zł 25 gr, czyli o 18 882 680,9 zł więcej niż w roku poprzednim.

Jedną z form zbiórki były w tym roku aukcje Allegro dla WOŚP. Wystawiono m.in. udzielenie ślubu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego lub spacer z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. W sumie w ramach aukcji Allegro dla WOŚP zebrano 30 mln 609 tys. 661 zł.

W akcję zaangażowane były 1653 sztaby, w tym 87 zagranicznych w 25 krajach i 120 tys. wolontariuszy.

Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

WOŚP przypomina, że sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w kilka godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Fundacja zwraca uwagę, że w Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane o zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające jej zapobiegać i zwalczać.

Według WOŚP dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny.

Fundacja WOŚP została założona blisko 30 lat temu przez Jurka Owsiaka. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy.

W ubiegłym roku Polacy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto orkiestry łącznie ponad 224 mln 376 tys. zł. Od początku działalności na sprzęt i programy medyczne WOŚP zebrała ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń ratujących zdrowie i życie.

Katarzyna Herbut/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -