niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.

Prezydent oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.

Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę; mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (C–L) podczas uroczystości na terenach Huty Warszawa, 31 sierpnia, upamiętniających 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz strajku w Hucie Warszawa. Fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

Prezydent mówił, że oddaje hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy w Hucie Warszawa i w całej Polsce, w ponad 700 zakładach zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych.

„Zażądali tego, co należy się każdemu człowiekowi, czyli po prostu zażądali wolności, i uzyskali jej ważne elementy, które – jestem pewien – przesądziły, że później możliwy był rok 1989 i zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę, była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany” – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że siłą napędową tej przemiany była pielgrzymka Ojca Świętego do Polski w 1979 r.

Prezydent nawiązał też do Pomnika-Krzyża upamiętniającego msze święte ks. Jerzego Popiełuszki na terenie Huty Warszawa. Jak mówił, można śmiało powiedzieć, że to właśnie tu bł. ks. Jerzy Popiełuszko „narodził się jako kapelan Solidarności, ale przede wszystkim kapelan ludzi pracy”. „Swoim życiem od tamtego momentu i swoją śmiercią napisał wielki rozdział polskiej historii i śmiało można powiedzieć, że wpłynął na bieg tamtejszych i późniejszych wydarzeń” – stwierdził prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że w sierpień porozumienia były zawierane w różnych miejscach kraju. „Tamten wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę, a najbardziej zmienił ją tamten sierpień” – powiedział.

Przywoływał też sierpień 1920 roku i Bitwę Warszawską, a także sierpień 1944 roku i Powstanie Warszawskie. „Nie było by pewnie dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie wszystkie te trzy sierpnie. Każdy z nich ma swoją niezwykłą historyczną wartość” – mówił.

Rafał Białkowski, Mieczysław Rudy/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -