wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent na inauguracji roku akademickiego w SGGW w Warszawie

Prezydent na inauguracji roku akademickiego w SGGW w Warszawie

Dziękuję za ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo staje się coraz mocniejsze i ma dzisiaj europejski poziom – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 30 września. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Podczas uroczystej inauguracji prezydent przypominał, że wielokrotnie dziękował polskim rolnikom za zapewnienie nam bezpieczeństwa żywnościowego. „Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia prezydenta RP, który stoi na straży bezpieczeństwa państwa, to bezpieczeństwo ma znaczenie fundamentalne” – podkreślił prezydent.

„To się ujawniło, jaki mamy obecnie stan, w czasie pandemii koronawirusa” – zauważył prezydent i przypominał, że w pierwszych tygodniach pandemii panowała panika, związana z tym, czy wystarczy żywności i czy w sklepach będzie dostateczne zaopatrzenie; jednak pierwsze nastroje niepokoju szybko opadły.

„Dlaczego? Dlatego, że polskie rolnictwo zapewnia żywność w wystarczającej ilości nie tylko dla nas, jako 38–milionowego społeczeństwa ludzi, którzy mieszkają w Rzeczypospolitej Polskiej, ale zapewnia żywność i produkty rolne, które stanowią dziś ogromną część polskiego eksportu i przynoszą polskiemu państwu wielki dochód” – mówił Duda.

Ocenił, że jest to efekt rolniczego trudu i pracy rolnika. „Ale w ogromnym aspekcie za wydajność tych procesów wytwórczych, za ich przebieg, za ich doskonałość, za to, na ile rolnik może bezpiecznie uprawiać swoją ziemię, choćby dlatego, że ma ziarno najwyższej jakości, w ogromnej mierze jest to zasługa ludzi polskiej nauki, którzy na co dzień pochylają się nad tego typu zagadnieniami od strony naukowej. Którzy prowadzą badania, którzy są wynalazcami, którzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym nasze rolnictwo staje się coraz mocniejsze, nasze rolnictwo ma już dzisiaj absolutnie europejski poziom” – podkreślił prezydent.

Dziękował zgromadzonym na inauguracji za „ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej”.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki postępującemu programowi szczepień pandemia koronawirusa będzie dobiegała końca. „Zachęcam – tak nawiasem mówiąc – wszystkich do zaszczepienia się, kto jeszcze tego nie zrobił. To kwestia naszego bezpieczeństwa, tym razem zdrowotnego, naszego społeczeństwa, nas osobiście” – apelował Duda.

Aleksandra Rebelińska/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -