wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi...

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystości z okazji obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, która odbyła się 12 lipca we wsi Sochy (powiat zamojski, woj. lubelskie).

Podczas przemówienia Andrzej Duda podziękował polskiej wsi za nieprzerwane trwanie przy wartościach. Fot. prezydent.pl

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w 2017 r. Święto obchodzone jest co roku 12 lipca i upamiętnia pacyfikację świętokrzyskiej wsi Michniów przeprowadzoną w dniach 12-13 lipca 1943 r. w ramach represji za pomoc udzielaną przez jej mieszkańców żołnierzom Armii Krajowej por. Jana Piwnika „Ponurego”.

Podczas uroczystości prezydent złożył wieniec przed pomnikiem ofiar pacyfikacji wsi Sochy. W 1943 r. wieś została niemal doszczętnie spalona. Według szacunków historyków w wyniku pacyfikacji zginęło około 180 osób. Zbrodnię przeżyło zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców. Prezydentowi towarzyszyli świadkowie tamtych wydarzeń i rodziny ofiar.

Prezydent RP złożył wieniec przed pomnikiem ofiar pacyfikacji wsi Sochy. Fot. prezydent.pl

Zawsze podkreślam tę niezwykłą wartość, jaką niesie za sobą polska wieś i ludzie polskiej wsi. To ci, o których niejednokrotnie w historii mówiliśmy: żywią i bronią. (…) Polska wieś zachowała się jak trzeba. Zawsze i niezmiennie trzeba to podkreślać – mówił Andrzej Duda podczas obchodów na cmentarzu wojennym w Sochach. – Polskiej wsi za jej tradycje, cierpienie, walkę, odwagę i odpowiedzialność, ciężką pracę, nieprzerwane trwanie przy wartościach – z całego serca składam podziękowanie – podkreślał.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -