czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPremierzy Polski i Irlandii o współpracy i pomocy dla Ukrainy oraz przyszłości...

Premierzy Polski i Irlandii o współpracy i pomocy dla Ukrainy oraz przyszłości UE

Wojskowa neutralność nie może oznaczać obojętności wobec zła, agresji, tragedii niewinnych ludzi – powiedział w Rzeszowie premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem irlandzkiego rządu. Simon Harris zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy; wskazywał na potrzebę opracowania w UE agendy gospodarczej ws. Ukrainy.

Premier RP Donald Tusk (P) oraz premier Irlandii Simon Harris (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Letnim Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, 5 września. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Rzeszowie z premierem Irlandii Simonem Harrisem. Po rozmowach za zamkniętymi drzwiami, podczas wspólnej konferencji prasowej, szef polskiego rządu wskazywał, że Irlandia, „państwo tradycyjnie neutralne i bardzo do swojej neutralności przywiązane, jednoznacznie wspiera politycznie, w kontekście wartości ludzkich, ofiary agresji”. Dodał, że to bardzo ważny przykład nie tylko dla Europy; w tym kontekście wskazał na niedawne spotkanie z premierem Indii.

„Widzę, że świat zaczyna coraz lepiej rozumieć, idąc w jakimś sensie za przykładem Irlandii, że wojskowa neutralność nie może w żadnym wypadku oznaczać obojętności wobec zła, wobec agresji, wobec tragedii niewinnych ludzi” – powiedział Tusk.

„Doceniamy osobiste zaangażowanie pana premiera, Irlandii w pomoc, nie militarną, ale pomoc m.in. humanitarną, świadczoną Ukrainie w tych trudnych dla niej momentach” – mówił również polski premier.

Szef polskiego rządu powiedział, że podczas spotkania z premierem Irlandii rozmawiał także o tym, jak powinna wyglądać polityka europejska. „Mamy wspólne poglądy” – zapewnił.

Stwierdził również, że tylko Europa umiejętnie chroniąca swoje interesy może być w pełni bezpieczna, a z drugiej strony wyłącznie Europa, która potrafi chronić swoją granicę i swoje terytorium może się spokojnie rozwijać gospodarczo.

„Dlatego bardzo liczę tutaj na argumentację ze strony Dublina wtedy, kiedy będziemy przekonywać o potrzebie współfinansowania ochrony naszej wschodniej europejskiej granicy, i wtedy, kiedy będziemy dyskutowali o zaangażowaniu europejskim w budowę nowoczesnego systemu ochrony powietrznej” – podkreślił szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że w Polsce „mamy do czynienia z incydentami w przestrzeni powietrznej, które powinny być wystarczającym dla wszystkich w Europie uzasadnieniem, aby bardzo poważnie potraktować polsko-grecką inicjatywę o wspólnym europejskim planie budowy kopuły nad europejskim niebem”.

Premier Tusk liczy w tej kwestii na wsparcie „naszych przedstawicieli w KE”. Dodał, że nie jest tajemnicą, iż Polska w nowym europejskim rozdaniu ubiega się w KE o tekę dotyczącą budżetu europejskiego. Ocenił, że „jesteśmy tu na dobrej drodze”, a z całą pewnością ta pozycja umożliwi Polsce skuteczniejsze „tłumaczenie i egzekwowanie pewnych potrzeb” związanych z bezpieczeństwem oraz ochroną granic, terytorium i nieba.

Premier Irlandii przekonywał z kolei, że w Unii Europejskiej jest potrzeba opracowania agendy gospodarczej ws. Ukrainy tak, by „nie zrobić kroku wstecz”. Zapewnił jednocześnie o dalszym wsparciu ukraińskich zmagań, czego dowodem ma być podpisana w środę z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim umowa o wsparciu i współpracy.

Harris poruszył także kwestię zbliżającego się nowego cyklu prezydencyjnego w UE. Jak mówił, „trzeba wytworzyć przestrzeń do pracy nad największymi problemami i wyzwaniami, które stawiają przed nami dzisiejsze czasy”. Wśród nich wymienił migrację oraz konkurencyjność. „Nie mamy tylko wyjaśniać, co się dzieje, ale również wypracowywać rozwiązania związane z zarządzaniem kryzysem migracyjnym” – podkreślił premier Irlandii.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Harris podpisali porozumienie w sprawie wsparcia dla Ukrainy i współpracy między krajami. Według służby prasowej prezydenta w tym roku Irlandia zobowiązała się zapewnić Ukrainie kolejne 128 milionów euro na wsparcie wojskowe i co najmniej 40 milionów euro na pomoc humanitarną, a także dostarczy systemy rozminowywania i sprzęt do usuwania ładunków wybuchowych.

„Widzieliśmy, co się stało po tym, jak miasta i miasteczka zostały zniszczone przez rosyjskie bombardowania. (…) To są właściwie ataki terrorystyczne, które Rosja wykonuje przeciwko ludności cywilnej. Widziałem to wczoraj, kiedy doszło do ataku w okolicy Lwowa. (…) To jest po prostu zło. W obliczu zła musimy wykazać się solidarnością” – podkreślił irlandzki szef rządu.

Na koniec premier Tusk podziękował mieszkańcom Rzeszowa, przedsiębiorcom i władzom miasta. „Rzeszów jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie miast przez liderów politycznych. Wydaje mi się, że dzisiaj z Rzeszowem mogłyby konkurować tylko Nowy Jork i Bruksela – jeśli chodzi o częstotliwość wizyt głów państw, premierów, liderów politycznych” – podkreślił szef rządu.

Premier dodał, że od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, Rzeszów gościł liderów politycznych ponad 640 razy. Jak ocenił, to dla miasta szansa, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie, któremu – jak podkreślił – Rzeszów sprostał.

Przed wyjazdem z Rzeszowa premier Tusk spotkał się z żołnierzami i podziękował im za służbę. „Od ich czujności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dostał na Ukrainę, zarówno tych związanych z wojną jak i humanitarnych” – powiedział Tusk przed wizytą u „Podhalańczyków”.

al/rbk/wni/ak/from/sdd/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -