czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPremier Tusk: z radością przyjąłem informację o chęci współpracy w ramach Trójkąta...

Premier Tusk: z radością przyjąłem informację o chęci współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego

Z radością przyjąłem informację zarówno od Emmanuela Macrona, jak i Olafa Scholza o chęci współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego – podkreślił we wtorek po wizycie w Paryżu i Berlinie premier Donald Tusk. Poinformował, że wśród tematów rozmów była też kwestia importu produktów żywnościowych z Ukrainy.

Premier Donald Tusk (L) i kanclerz Olaf Scholz (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Berlinie, 12 lutego. Fot. PAP/Marcin Obara

Premier odwiedził w poniedziałek Paryż i Berlin. Spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W podparyskim La Celle-Saint-Cloud miało miejsce spotkanie szefów MSZ: Polski – Radosława Sikorskiego, Niemiec – Annaleny Baerbock i Francji – Stephane’a Sejourne, w formacie Trójkąta Weimarskiego. Jednym z tematów była sprawa europejskiej obronności.

Premier podsumował poniedziałkowe wizyty we wpisie na Facebooku. „Bardzo się cieszę, że w tak krótkim czasie udało się z oficjalną wizytą odwiedzić, najważniejsze z punktu widzenia Polski, europejskie stolice. Po Brukseli i Kijowie przyszedł czas na Paryż i Berlin” – podkreślił.

Zaznaczył, że kluczowy był powrót do dialogu z Francją i Niemcami na zasadach wzajemnego szacunku. „Dlatego z radością przyjąłem informację zarówno od Emmanuela Macrona, jak i Olafa Scholza o chęci współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego” – wskazał szef rządu.

Jak relacjonował, tłumaczył swoim partnerom, że – aby Europa stała się bezpiecznym kontynentem – należy rozwijać możliwości produkcji amunicji, zwiększać wydatki na obronność i rozszerzać potencjał obrony przeciwrakietowej. „Nie tylko, żeby pomóc Ukrainie, co jest dzisiaj priorytetem, ale także, żeby Europa uzyskała adekwatne do naszych możliwości zdolności obrony” – oświadczył Tusk.

Dodał, że z oboma europejskimi przywódcami rozmawiał też o wspólnych działaniach w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i importu produktów żywnościowych z Ukrainy. „Musimy znaleźć i znajdziemy rozwiązanie, które respektując interesy Ukrainy i nasze ambicje dotyczące ochrony klimatu będzie równocześnie skutecznie chronić naszych rolników – polskich, francuskich, niemieckich i europejskich” – podkreślił premier.

„Historia nie wybaczy nam, jeśli nie będziemy umieli zbudować zjednoczonej i solidarnej Europy, która będzie w stanie przeciwstawić się agresywnej polityce sąsiadów. Jestem przekonany, że wszyscy wyciągniemy lekcje z historii w sposób właściwy i adekwatny” – dodał Tusk.

kmz/par/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -