piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPremier o szczepieniu 12-16-latków

Premier o szczepieniu 12-16-latków

Szczepienie osób w wieku 12-16 lat będzie możliwe tak szybko, jak otrzymamy informacje z Europejskiej Agencji Leków i będzie wystarczająca liczba dawek – poinformował w piątek na briefingu w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Novo-Pak Sp. z o.o. w miejscowości Całowanie (gm. Karczew), 28 maja. Fot. Piotr Nowak/PAP

Premier pytany o szczepienie osób między 12. a 16. rokiem życie, odparł, że rząd czeka na informacje dotyczące pozwolenia na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków.

Dodał, że od jak największej liczby osób zaszczepionych będzie zależało skuteczne zakończenie pandemii. „Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek” – mówił Morawiecki.

„Przygotowaliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień całą potrzebną infrastrukturę do takiego procesu. Jak tylko będzie on gotowy, to tak jak część 16, 17–latków zapisuje się na szczepienie, tak będzie to możliwe również dla osób jeszcze młodszych” – dodał premier.

Na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się już osoby od 16 roku życia. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID–19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. (PAP)

Mateusz Roszak/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -