wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaPremier: musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu

Premier: musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu

Musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu – mówił premier Mateusz Morawiecki rozpoczynając środowe spotkanie z prezydent Węgier Katalin Novak. Jak dodał, „wojna na Ukrainie jest najważniejszym tematem, który również musi zostać omówiony”.

Premier Mateusz Morawiecki (C-P) i prezydent Węgier Katalin Novak (C-L) podczas powitania przed Pałacem na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 22 lutego. Fot. PAP/Paweł Supernak

W środę premier spotkał się w Łazienkach Królewskich z prezydent Węgier.

„Musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu i w tym kontekście też przed nami dużo wyzwań gospodarczych, w tym oczywiście kryzys energetyczny, inflacja w całej Europie” – mówił przed rozmową Morawiecki i dodał, że „wojna na Ukrainie jest najważniejszym tematem, który również musi zostać omówiony”. „Słusznie, że możemy porozmawiać z przyjaciółmi z Węgier na ten temat” – powiedział.

Novak przypomniała, że 24 lutego będzie rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Myślę, że to rzeczywiście słuszne, aby porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i co przed nami” – powiedziała. „Mamy nadzieję wspólnie, że ta wojna się zakończy” – podkreślała.

„Jestem tutaj nie tylko jako prezydent, ale też jako przyjaciel Polski i wiesz, że bardzo ważna jest przyjaźń węgiersko-polska, dlatego też jestem bardzo wdzięczna, że możemy dziś porozmawiać i będzie to ważna i szczera rozmowa” – mówiła prezydent Węgier, zwracając się do Mateusza Morawieckiego.

Po zakończeniu spotkania w cztery oczy obojga polityków, odbędzie się spotkanie delegacji obu krajów.

Jak zapowiadał wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller, przywódcy mają omówić bieżące kwestie z zakresu współpracy dwustronnej i regionalnej oraz wyzwania związane z trwającą rosyjską agresją na Ukrainę. „Kluczowe jest silne wsparcie wszystkich krajów UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla Ukrainy i całej Europy. Rozmowy z przywódcami innych państw są kluczowe w tak przełomowym czasie” – podkreślał Müller.

Prezydent Novak pełni swój urząd od 10 maja 2022 r.; wcześniej w węgierskim rządzie była m.in. ministrem ds. rodziny. Po raz pierwszy odwiedziła Polskę 17 maja 2022 r. i była to pierwsza zagraniczna wizyta prezydent Węgier. Spotkała się wówczas m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek. (PAP)

Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -