sobota, 23 września, 2023
Strona głównaGorący TematJoe Biden spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Joe Biden spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców; Warszawa jest solidarna – podkreślił we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po spotkaniu z prezydentem USA.

Pierwszy dzień oficjalnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie, 21 lutego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C-L) wśród ludzi oczekujących w ogrodach Zamku Królewskiego na przemówienie prezydenta USA Joe Bidena do narodu polskiego Fot. PAP/Radek Pietruszka

Do spotkania doszło po przemówienie, które prezydent USA wygłosił w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim.

Informację o spotkaniu Trzaskowski zamieścił na Twitterze.

„Spotkanie z prezydentem Joe Bidenem po jego przemówieniu w Warszawie. To ważne, że raz jeszcze potwierdził siłę naszych sojuszy i jedność wolnego świata. Jesteśmy razem po stronie wartości, wolności, demokracji. Great to have you in Warsaw again, Mr. President!” – napisał Trzaskowski.

„Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców. Warszawa jest solidarna” – dodał prezydent Warszawy, opatrując wpis tagiem „StandWithUkraine”.

Dziennikarzom Trzaskowski przekazał po spotkaniu, że dziękował Bidenowi za jego przywództwo, którego – jak ocenił – cały czas brakuje w świecie Zachodu, a także za mocne słowa o gwarancjach bezpieczeństwa Polski i jego uznaniu dla roli polskiego społeczeństwa w przyjmowaniu uchodźców. Dodał, że przekazał prezydentowi USA, iż w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa panuje w Polsce całkowita zgoda między rządem i opozycją, podobnie jak w kwestii pomocy Ukrainie.

„Mówiłem również o tym, że Polska musi być przykładem dobrej demokracji z mocną praworządnością dlatego, że jak Ukraina wygra tę wojnę, to będziemy bardzo ważnym punktem odniesienia” – powiedział.

Dopytywany, czy temat praworządności w Polsce był w rozmowie z Bidenem poruszany, Trzaskowski odpowiedział, że „skupiał się na tym, co nas w Polsce łączy”.

Podkreślił, że mówił też o pomocy Warszawie; podkreślał, że to m.in. Amerykanie poprzez współpracę z agendami ONZ sprawili, że „pieniądze do Warszawy bardzo szybko trafiły”; dodał, że podkreślał, iż te pieniądze będą nadal bardzo potrzebne.

Proszony o ocenę przemówienia Bidena prezydent Warszawy ocenił, że było ono historyczne, prezydent USA podkreślił, że USA bardzo poważnie traktują bezpieczeństwo państw NATO, a przywódcy Rosji nie udało się podzielić Sojuszu. Według Trzaskowskiego „było też silne przesłanie a propos wolności, że musi być silnie broniona”.

Prezydent Warszawy wyróżnił też w słowach Bidena podziękowania dla polskiego narodu za przyjmowanie obywateli Ukrainy i wskazanie Polski jako sojusznika, na którym można polegać.

Wiktoria Nicałek, Mateusz Mikowski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -