Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Od 6 lat jestem posiadaczką zielonej karty i chciałabym wystąpić o legalizację pobytu dla mojego męża. Mąż jest tu od kilku lat nielegalnie i zależy nam na tym, aby jak najszybciej otrzymał papiery i mógł podjąć pracę oraz wystąpić o prawo jazdy. Dotychczas mąż pracował „na czarno”. Zależy nam bardzo na czasie i chcielibyśmy załatwić zieloną kartę męża tu, na miejscu, w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy nasi znajomi otrzymali zieloną kartę pocztą bez konieczności stawienia się w urzędzie imigracyjnym na rozmowę kwalifikacyjną. Czy jest to możliwe również dla nas i ile czasu może potrwać cały ten proces?
Teresa za Denver, CO
Droga Pani Tereso
Ponieważ na chwilę obecną jest Pani posiadaczką zielonej karty, a nie obywatelką Stanów Zjednoczonych, niestety nie ma dla Pani męża dostępnej natychmiastowo zielonej karty. Co miesiąc urząd imigracyjny w swoim biuletynie wizowym publikuje tzw. „priority dates” dla różnych kategorii wiz imigracyjnych, które są rozpatrywane w kolejności zgłoszeń w czasie wyznaczonym dla danej kategorii wizowej. Według tego biuletynu obecny czas oczekiwania na zieloną kartę dla małżonków stałych rezydentów wynosi ponad 3 lata. Oznacza to, że nawet jeżeli Pani wniosek o sponsorowanie męża zostanie zaaprobowany, to i tak mąż nie będzie się mógł ubiegać o zieloną kartę przez ponad 3 lata, kiedy data wpłynięcia Pani wniosku, czyli tzw. „priority date”, stanie się aktualna. W tym czasie mąż nie może tu przebywać ani pracować legalnie, nie będzie też mógł wystąpić o prawo jazdy na Florydzie.
Jako małżonek posiadaczki zielonej karty, aby kwalifikować się na otrzymanie stałego pobytu, Pani mąż nie może mieć na swoim koncie żadnych naruszeń prawa imigracyjnego. Tak więc nielegalny pobyt Pani męża i nielegalna praca w Stanach Zjednoczonych uniemożliwi mu otrzymanie zielonej karty bez konieczności wcześniejszego wystąpienia o tzw. „waiver” imigracyjny, który, jeżeli zostanie przyznany, stanowi przebaczenie naruszenia prawa imigracyjnego. Aby otrzymać taki „waiver”, należy wykazać, że odmowa uregulowania statusu aplikanta spowodowałaby małżonce, małżonkowi lub rodzicom aplikanta, którzy są obywatelami lub stałymi rezydentami Stanów Zjednoczonych, ekstremalne trudności, tzw. „extreme hardship”. Wniosek o wybaczenie naruszenia prawa imigracyjnego wymaga szczegółowego uzasadnienia oraz bardzo mocnego wsparcia w dokumentach. Jest to długotrwały i bardzo kosztowny proces.
Jako posiadaczka zielonej karty od 6 lat być może kwalifikuje się Pani na otrzymanie obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Jednym z wymogów na otrzymanie obywatelstwa jest bowiem minimum 5-letni okres stałej rezydencji (z wyjątkiem małżonków obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy mogą wystąpić o obywatelstwo amerykańskie na bazie małżeństwa z obywatelem amerykańskim już po 3 latach). Jeżeli udałoby się Pani uzyskać obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, to wtedy jako obywatel USA może Pani znacznie przyspieszyć i uprościć proces otrzymania zielonej karty dla męża oraz uniknąć konieczności ubiegania się o wcześniej wspomniany „waiver” imigracyjny w celu wybaczenia nielegalnego pobytu i nielegalnej pracy.
Na chwilę obecną proces uzyskania obywatelstwa amerykańskiego zajmuje przeciętnie minimum 6 miesięcy, ale za to zielone karty dla małżonków obywateli są dostępne natychmiast i procesowane w kolejności zgłoszeń (czasem nawet w ciągu kilku miesięcy i bez konieczności stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną w urzędzie imigracyjnym, tak jak stało się to w przypadku Pani znajomych). W Państwa przypadku nie musielibyście zatem czekać minimum 3 lata, aż urząd imigracyjny rozpocznie procesowanie zielonej karty męża.
W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.