czwartek, 14 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Mam troje małoletnich dzieci i poza moim mężem oraz dziećmi nie mam w Stanach żadnej rodziny. Cała nasza rodzina mieszka w Polsce. Dużo podróżujemy i w związku z tym często martwimy się, co stanie się z naszymi dziećmi w przypadku, gdybyśmy oboje zginęli tragicznie w wypadku. Kto wtedy zajmie się naszymi dziećmi i czy jest ryzyko, że mogą trafić do obcej rodziny zastępczej, tzw. „foster care”? Wolelibyśmy, aby naszymi dziećmi zajęli się nasi krewni z Polski, na przykład nasi rodzice lub rodzeństwo, ale nie mamy pojęcia, jak to zrobić. Nie chcemy, aby nasze dzieci trafiły w obce ręce. Prosimy o pomoc.

 Barbara i Piotr z Mango, FL


Szanowni Państwo

Aby zminimalizować ryzyko przejęcia opieki nad Waszymi dziećmi przez obcych w przypadku śmierci tragicznej obojga z Was, kwestię wyznaczenia opiekuna prawnego nad małoletnimi dziećmi na wypadek braku obojga rodziców można uregulować w testamencie. Każdy z rodziców powinien mieć swój osobny testament, w którym może wyznaczyć osobę lub osoby, które przejmą opiekę nad ich małoletnimi dziećmi w przypadku śmierci obojga rodziców, tzw. „Guardian(s)”. W testamencie każdego z rodziców można wskazać imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe osób, którym chcielibyście, aby sąd powierzył opiekę nad Waszymi dziećmi.

Po śmierci rodziców sprawę opieki nad małoletnimi dziećmi rozstrzyga bowiem zawsze sąd, kierując się dobrem dzieci i ich najlepszym interesem. W przypadku, gdy rodzice sporządzili testament i wyznaczyli jako opiekuna konkretną osobę lub osoby, sąd ma ułatwione zadanie i zwykle zatwierdza decyzję rodziców, przyznając opiekę nad dziećmi i majątkiem dzieci tym osobom, chyba że byłoby to sprzeczne z najlepszym interesem dzieci lub osoby wyznaczone przez rodziców z jakichś innych powodów (np. historia kryminalna) nie kwalifikują się na opiekunów.

W przypadku braku osób wyznaczonych przez rodziców sądy zwykle dają preferencje osobom, które dzieci już znają, zwykle krewnym lub przyjaciołom rodziny, ale w przypadku, gdy nikt z krewnych lub bliskich znajomych nie zgłosi się do sądu z wnioskiem o przyznanie im opieki nad dziećmi, sąd może wyznaczyć osobę obcą lub instytucję, która za wynagrodzeniem i pod nadzorem sądu będzie sprawować profesjonalną opiekę nad dziećmi.

Wyznaczenie konkretnej osoby do roli opiekuna, tzw. „Guardian”, w testamencie rodziców ma zatem kluczowe znaczenie, aby upewnić się, że Wasze dzieci nie trafią w wypadku śmierci obojga z Was w obce ręce lub do placówki opiekuńczej. Pomaga to też uniknąć ewentualnych konfliktów pomiędzy członkami rodziny na temat tego, kto ma przejąć opiekę nad dziećmi.

Rolę opiekuna mogą pełnić osoby pełnoletnie i niekarane za poważne przestępstwa kryminalne. W przypadku, gdy osoba wyznaczona jako opiekun prawny nie jest rezydentem Florydy, musi być ona spokrewniona w linii prostej lub być w bliskim stopniu pokrewieństwa z dziećmi. Tak więc w przypadku członków rodziny, którzy mieszkają za granicą, można wyznaczyć na opiekunów na przykład dziadków (lub innych krewnych w linii prostej), ciocie, wujków, kuzynów oraz rodzeństwo. Oprócz wyznaczenia opiekunów dla małoletnich dzieci, w testamencie można również rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci oraz zawrzeć instrukcje na temat pochówku lub kremacji zwłok.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -