Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Niedawno otrzymałem zieloną kartę i przeprowadziłem się z Polski na Florydę. Wkrótce muszę jednak wrócić do Polski na co najmniej kilka miesięcy, gdyż mam tam niedokończone sprawy biznesowe i prywatne. Wiem, że będąc posiadaczem zielonej karty nie mogę przebywać poza granicami USA dłużej niż pół roku. Jeżeli nie uda mi się pozamykać wszystkich spraw w Polsce przed upływem 6 miesięcy, czy mogę zostać w Polsce trochę dłużej, jeżeli mam dowód, że zostałem z ważnych powodów biznesowych i zdrowotnych?
Kazimierz z Riverview, FL
Drogi Panie Kazimierzu
Generalnie posiadacz zielonej karty może wielokrotnie podróżować poza Stany Zjednoczone i wracać, o ile nie przebywa za granicą jednorazowo przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeżeli planuje Pan wyjechać z USA na okres dłuższy niż 6 miesięcy, powinien Pan jeszcze przed wyjazdem wystarać się o zezwolenie na powrót do Stanów Zjednoczonych, tzw. „Reentry Permit”.
Zezwolenie na powrót może pomóc zapobiec dwóm rodzajom problemów:
- Jeżeli Pana pobyt za granicą przekroczy 6 miesięcy, ale będzie krótszy niż 1 rok, to urząd imigracyjny może uznać, że porzucił Pan stałą rezydencję w USA.
- Jeżeli natomiast nie było Pana w Stanach Zjednoczonych przez 1 rok lub dłużej to Pana karta stałego pobytu staje się technicznie nieważna i może Pan zostać nie wpuszczony do USA na tej karcie.
Zezwolenie na powrót oznacza, że nie zamierza Pan zrezygnować ze statusu stałego rezydenta podczas pobytu za granicą dłuższego niż 6 miesięcy. Dokument ten umożliwia powrót do Stanów Zjednoczonych po wyjeździe za granicę na okres do 2 lat bez konieczności uzyskiwania wizy dla powracającego rezydenta. Zezwolenia na powrót są zwykle ważne przez 2 lata od daty ich wydania.
Może Pan również wystarać się o zezwolenie na powrót, jeśli planuje Pan podróż poza Stany Zjednoczone i nie może Pan w chwili obecnej uzyskać paszportu ze swojego kraju. Wiele krajów na całym świecie zezwala na korzystanie z pozwolenia na powrót podobnie jak w przypadku paszportu umieszczając niezbędne wizy oraz stemple wjazdowe i wyjazdowe w zezwoleniu.
Aby uzyskać zezwolenie na powrót, należy złożyć w biurze imigracyjnym specjalny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami oraz opłatą. W przygotowaniu tego wniosku może pomóc Panu adwokat lub może Pan spróbować go złożyć samodzielnie. Jeśli planuje Pan podróż poza Stany Zjednoczone przez 1 rok lub dłużej, ważne jest, aby złożył Pan wniosek o zezwolenie na powrót jeszcze przed wyjazdem ze Stanów Zjednoczonych. Po złożeniu wniosku może Pan zostać wezwany na pobranie odcisków palców, chyba że urząd imigracyjny zdecyduje się Pana z tego wymogu zwolnić. Obecny czas oczekiwania na zezwolenie na powrót jest bardzo długi i może trwać kilkanaście miesięcy. Jeżeli zdecyduje się Pan wyjechać przed uzyskaniem pozwolenia na powrót, może Pan wskazać ambasadę amerykańską w Polsce jako miejsce do odbioru dokumentu.
W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.