poniedziałek, 20 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Szukam dobrego prawnika do sprawy spadkowej. Moja mama zmarła na Florydzie i w chwili śmierci była obywatelką Stanów Zjednoczonych oraz Polski. W ostatnich latach życia Floryda była jej głównym miejscem zamieszkania, gdzie miała dom, ale pozostawiła po sobie również majątek i mieszkanie w Polsce. Chciałbym przeprowadzić postępowanie spadkowe w Polsce, bo tam mieszkam. Czy mogę wynająć polskiego adwokata, który skonsoliduje cały majątek i poprowadzi sprawę w Polsce? Jeżeli natomiast byłoby konieczne reprezentowanie mnie w sądzie na Florydzie, czy mogę to zlecić mojemu polskiemu adwokatowi?

Kazimierz z Krakowa


Drogi Panie Kazimierzu

Niestety nie będzie Pan mógł skonsolidować obu spraw przeprowadzając tylko jedno postępowanie spadkowe w Polsce. W przypadku, gdy zmarła pozostawiła po sobie majątek w Polsce i na Florydzie i Floryda była jej ostatnim miejscem zamieszkania, potrzebne będą dwa postępowania spadkowe w obu krajach.

Główne postępowanie spadkowe należy wszcząć w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej, natomiast w kraju, w którym zmarła nie mieszkała na stałe, a pozostawiła majątek spadkowy, należy otworzyć postępowanie pomocnicze. W przypadku nieruchomości wyłączna właściwość do przeprowadzenia podziału spadku należy do sądu miejsca położenia nieruchomości.

Sprawę spadkową na Florydzie może poprowadzić tylko adwokat posiadający licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Natomiast w Polsce może Pana reprezentować tylko adwokat lub radca prawny dopuszczony do praktykowania prawa w sądach polskich. Najlepiej zatem do obu spraw zatrudnić dwóch osobnych adwokatów, którzy będą ze sobą współpracować. Przynajmniej jeden z tych adwokatów powinien być dwujęzyczny, aby mogli się ze sobą bezproblemowo komunikować. Główną sprawę spadkową należy wszcząć jako pierwszą.

Przy wyborze adwokata należy przede wszystkim sprawdzić, czy dany adwokat ma licencję do praktykowania prawa w danym obszarze geograficznym oraz sprawdzić opinie/recenzje od byłych klientów w internecie. Zdarza się bowiem często, że adwokaci z Polski, którzy reklamują się w całych Stanach Zjednoczonych, nie posiadają licencji do praktykowania prawa w danym stanie i tylko kontraktują adwokatów amerykańskich do prowadzenia sprawy w USA. Często może to prowadzić do wykreowania całego „łańcucha pośredników”, których będzie musiał opłacić klient. Przykładowo: kancelaria w Polsce zatrudnia zaprzyjaźnionego adwokata w Nowym Jorku lub Illinois do poprowadzenia sprawy na Florydzie. Ten adwokat natomiast, nie mając licencji do praktykowania prawa na Florydzie, następnie zatrudnia adwokata na Florydzie. Na rachunku końcowym otrzymanym przez klienta będą naliczane godziny pracy wszystkich zaangażowanych w danym „łańcuchu” adwokatów, co może okazać się bardzo kosztowne.

Aby sprawdzić, czy dany adwokat posiada licencję do praktykowania prawa na Florydzie, można wejść na stronę www.FloridaBar.org, wpisując nazwisko adwokata. Jeżeli dana osoba nie widnieje na liście adwokatów na Florydzie, to nie może Pana reprezentować w sądzie ani udzielać żadnych porad prawnych dotyczących prawa Florydy. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater, posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 300 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, tel. 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -