poniedziałek, 22 lipca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Muszę sprzedać mój dom w Polsce, ale nie mogę tam polecieć osobiście. Czy mogę upoważnić mojego brata, który mieszka w Polsce, aby przeprowadził transakcję i podpisał za mnie stosowne dokumenty przed notariuszem w Polsce? Czy mogę to załatwić na Florydzie i do kogo powinienem się zwrócić?

Norbert z Winter Park, FL


Drogi Panie Norbercie

Tak, może Pan udzielić na Florydzie pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości w Polsce lub do jakichkolwiek innych czynności prawnych w Polsce. Pełnomocnictwo takie można sporządzić od razu w języku polskim przed tutejszym notariuszem na Florydzie, bez konieczności powrotu do kraju. Zalecam zawarcie w tym pełnomocnictwie szczegółowych, konkretnych informacji, których zwykle wymagają polscy notariusze przy transakcji sprzedaży nieruchomości. W celu ustalenia, jakie informacje powinny być wyszczególnione w polskim pełnomocnictwie, zalecam skonsultować się z adwokatem znającym prawo polskie. Moja kancelaria może pomóc w przygotowaniu takiego pełnomocnictwa. Natomiast forma pełnomocnictwa powinna być zgodna z formą wymaganą do pełnomocnictwa na Florydzie. Jeżeli pełnomocnictwo ma być użyte na terenie Polski do sprzedaży nieruchomości, będzie Pan dodatkowo potrzebował do tego pełnomocnictwa klauzulę apostille, uwiarygodniającą uprawnienia notariusza. O wydanie klauzuli/certyfikatu apostille występuje się w stanie, w którym notaryzowane zostało pełnomocnictwo. Certyfikat apostille do notaryzowanego dokumentu wydawany jest bowiem przez organ stanowy w danym stanie. Na Florydzie organem wydającym klauzulę apostille jest Departament Stanu. Apostille to międzynarodowa klauzula używana powszechnie w krajach będących stronami Konwencji Haskiej z 1961 roku o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Celem tej klauzuli jest uwiarygodnienie podpisów urzędowych lub notarialnych i potwierdzenie autentyczności dokumentów urzędowych. Ta klauzula wygląda różnie w poszczególnych krajach i stanach. Stan Floryda wydaje ją na osobnej stronie w formie certyfikatu, na specjalnym papierze zabezpieczonym przed kopiowaniem. Dokument opatrzony certyfikatem apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa bez konieczności dodatkowej legalizacji. Uzyskanie certyfikatu apostille drogą pocztową na Florydzie trwa obecnie około 5 tygodni, pomimo że przed pandemią można było go uzyskać w ciągu 10 dni. Nie ma możliwości uzyskania tego dokumentu drogą pocztową w trybie przyspieszonym, należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Jedyna możliwość szybszego załatwienia sprawy to zgłoszenie się po ten certyfikat osobiście w Tallahassee. Wówczas można go uzyskać w tym samym dniu. Oryginał pełnomocnictwa opatrzony certyfikatem apostille należy wysłać do Polski, najlepiej pocztą kurierską lub zwykłą pocztą z numerem umożliwiającym śledzenie przesyłki. Poprawnie sporządzone i notaryzowane pełnomocnictwo opatrzone klauzulą apostille pozwoli Panu uniknąć konieczności podróży do Polski. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -