środa, 7 czerwca, 2023

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Planuję zakup kilku nieruchomości pod wynajem i chciałbym dowiedzieć się, jak mogę zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością wobec wierzycieli na wypadek gdybym został pozwany przez lokatorów lub ich gości. Nie chciałbym, aby przydarzyło mi się to, co spotkało moją znajomą, którą lokatorzy pozwali za szkody doznane w jej domu w wyniku potknięcia się na progu na wystającej płytce. Sąd uznał, że wejście do domu było zaniedbane i niebezpieczne dla lokatorów i nakazał właścicielce domu zapłacenie im odszkodowania za to, że nie naprawiła podłogi przed wynajęciem mieszkania. To ją zrujnowało.

Zbigniew z Trinity, FL


Drogi Panie Zbigniewie

Jako właściciel nieruchomości inwestycyjnych jest Pan zawsze narażony na ryzyko odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku obrażeń doznanych na Pana posesji, będące rezultatem zaniedbania. Nieruchomości pod wynajem muszą być zawsze utrzymywane przez właściciela w stanie bezpiecznym dla lokatorów lub gości. Jeżeli w wyniku nawet nieumyślnego niedopatrzenia i zaniedbania w utrzymaniu nieruchomości ktoś zostanie ranny lub straci życie, może Pan zostać pozwany osobiście, nawet jeżeli nie miał Pan świadomości o istnieniu niebezpieczeństwa. Aby ograniczyć ryzyko odpowiedzialności finansowej własnym majątkiem, jako inwestor powinien Pan zawsze posiadać solidne ubezpieczenie na każdą z wynajmowanych nieruchomości. Może Pan również zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie typu „umbrella”, które pomaga w przypadku, gdy Pana główne ubezpieczenie nie wystarczyło na pokrycie szkód. Dodatkowo, aby ograniczyć odpowiedzialność całym swoim majątkiem osobistym, warto do prowadzenia biznesu rozważyć założenie firmy, na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub korporacji. Zarejestrowanie i prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. „Limited Liability Company” lub w skrócie „LLC” lub korporacji, jest stosunkowo prostą i skuteczną formą ochrony przed odpowiedzialnością całym swoim majątkiem osobistym. Aby skorzystać z takiej ochrony przed wierzycielami, spółka musi być właścicielem danej nieruchomości. Przy założeniu, że poprawnie i zgodnie z prawem prowadzi Pan sprawy spółki i nie miesza spraw biznesowych ze sprawami osobistymi, w przypadku pozwu sądowego będzie Pan mógł skutecznie ochronić swój majątek osobisty przed wierzycielami, bo spółka odpowiada tylko do wysokości majątku spółki. W przypadku posiadania wielu nieruchomości inwestycyjnych, aby zmaksymalizować ochronę majątku przed wierzycielami, może Pan dla każdej z nieruchomości utworzyć oddzielną spółkę. Każda ze spółek odpowiada wówczas tylko do wysokości własnego majątku, czyli do wartości danej nieruchomości. Aby skutecznie chronić swój majątek osobisty przed wierzycielami, musi Pan również pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasad prowadzenia firmy, w tym posiadaniu osobnego konta bankowego dla firmy i prowadzeniu odpowiedniej dokumentacji działalności firmy. Aby uzyskać fachową poradę w tym temacie zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem. W celu uzyskania dodatkowych przydatnych informacji na temat prawa Florydy, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -