sobota, 21 września, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem małżonką obywatela amerykańskiego i chciałabym wystąpić o zieloną kartę dla siebie i mojego małoletniego syna. Czy mogę umieścić syna w tym samym wniosku o zieloną kartę, aby nie płacić podwójnie? Czy syn i mąż będą musieli stawić się ze mną na rozmowę z urzędnikiem imigracyjnym? Boję się trochę tej rozmowy w urzędzie imigracyjnym, gdyż ostatnio nie najlepiej układa nam się z mężem i nie wiem, jak się zachowa. Czy mogę stawić się na tę rozmowę bez męża? Planuję skorzystać z pomocy pewnego notariusza, który wypełnia wnioski imigracyjne za cenę niższą niż adwokat.

Aneta z Safety Harbor, FL


Szanowna Pani Aneto

Aby wystąpić o zieloną kartę dla siebie i swojego dziecka, potrzebne będą dwa osobne wnioski o uregulowanie statusu imigracyjnego. Dla każdego wnioskodawcy należy złożyć stosowny komplet formularzy wraz z dokumentami towarzyszącymi (niektóre dokumenty będą identyczne w obu przypadkach, ale i tak trzeba złożyć je podwójnie). Będzie Pani również musiała podwójnie opłacić koszty aplikacji, tzw. „filing fees”. Po wstępnej analizie Pani wniosków urząd imigracyjny zawiadomi Panią i Pani syna o dacie rozmowy kwalifikacyjnej z urzędnikiem imigracyjnym, która wymagana jest prawie zawsze, aczkolwiek niektórym osobom udaje się otrzymać zieloną kartę bez konieczności odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to raczej wyjątek od reguły, na który nie należy liczyć. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej dla rodziny, która wystąpiła o uregulowanie statusu w tym samym czasie, urząd imigracyjny stara się zwykle wyznaczyć rozmowę kwalifikacyjną w tym samym dniu, ale zdarzają się czasem przypadki rozdzielenia aplikantów, pomimo że złożyli wnioski w tym samym czasie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, tzw. „interview”, urzędnik będzie między innymi sprawdzał, czy Wasze małżeństwo zostało zawarte w dobrej wierze, czy informacje podane we wnioskach są prawdziwe i czy aplikanci w świetle prawa imigracyjnego kwalifikują się do otrzymania zielonej karty. Jeżeli składa Pani dokumenty wraz z mężem, to jego obecność na interview będzie obowiązkowa. Będzie Pani potrzebowała, aby mąż z Panią współpracował zarówno przy produkcji dokumentów potwierdzających prawdziwość Waszego małżeństwa, jak również podczas rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym. Jeżeli urzędnik stwierdzi, że Wasze małżeństwo zostało zawarte tylko dla „papierów” lub próbujecie oszukać urząd imigracyjny, podając fałszywe informacje, to może odmówić uregulowania Pani statusu. Jeżeli w Pani małżeństwie nie układa się z powodu przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony męża, to może mieć Pani możliwość wystąpienia o zieloną kartę bez udziału męża. Sytuację taką należy szczegółowo opisać we wniosku o uregulowanie statusu imigracyjnego oraz przedstawić dowody przemocy. W kwestii skorzystania z pomocy notariusza zalecam szczególną ostrożność przy powierzaniu swojego losu imigracyjnego w ręce osoby niewykwalifikowanej i nieponoszącej żadnej odpowiedzialności za swoje błędy. Pozornie niski koszt takich usług jest bardzo często nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do jakości tych usług i ryzyka, jakie ponosi aplikant. Skutki błędów popełnionych przez osoby niewykwalifikowane zajmujące się prawem imigracyjnym bez licencji do praktykowania prawa są często bardzo trudne lub niemożliwe do naprawienia. Błędy mogą kosztować aplikanta odmowę uregulowania statusu oraz utratę zapłaconych pieniędzy. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prawa imigracyjnego na Florydzie, zapraszam do wysłuchania moich podcastów w języku polskim dostępnych na mojej stronie internetowej www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -