Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Planuję wystąpić o zieloną kartę w Stanach Zjednoczonych. Czy muszę w tym celu obowiązkowo poddać się badaniom lekarskim i szczepieniu na Covid-19? Kiedy należy to zrobić i czy mogę umówić się na te badania do jakiegokolwiek lekarza? Czy mogę odmówić poddaniu się szczepionce na Covid-19?
Krystyna z Oldsmar, FL
Szanowna Pani Krystyno
Aby ubiegać się o zieloną kartę na bazie małżeństwa z obywatelem amerykańskim, będzie Pani musiała poddać się badaniom lekarskim oraz szczepieniu na Covid-19. Jeżeli nie jest Pani jeszcze zaszczepiona na Covid-19, to należy zacząć od przyjęcia szczepionki i umówić się do lekarza imigracyjnego dopiero po pełnym zaszczepieniu. Generalnie, wszyscy aplikanci o status stałego rezydenta Stanów Zjednoczonych poddający się badaniom lekarskim po 1 października 2021 r. muszą poddać się szczepieniu na Covid-19. W niektórych uzasadnionych przypadkach Urząd Imigracyjny (USCIS) może zwolnić aplikanta z obowiązku zaszczepienia na bazie wieku, udokumentowanych przeciwskazań medycznych oraz braku szczepionek lub ograniczonego dostępu do szczepionek w miejscu, gdzie praktykuje lekarz, co spowodowałoby znaczne opóźnienie w otrzymaniu szczepionki.
Dodatkowo, aplikanci mogą ubiegać się o indywidulane zwolnienie z obowiązku szczepienia na bazie swoich przekonań religijnych i moralnych poprzez złożenie odpowiedniej petycji do USCIS. Badania lekarskie należy wykonać u lekarza posiadającego specjalne uprawnienia do wydawania zaświadczeń lekarskich do celów imigracyjnych. Lekarz będzie bowiem musiał wypełnić specjalny formularz imigracyjny i przekazać go aplikantowi w zaklejonej kopercie, którą należy następnie wysłać do USCIS wraz z wnioskiem o nadanie zielonej karty lub przynieść ze sobą na spotkanie – tzw. „interview”. Można poprosić o kopię tego formularza dla swojej wiadomości. Listę lekarzy w Pani okolicy można znaleźć na stronie www.uscis.gov wpisując kod pocztowy swojego miejsca zamieszkania.
Generalnie, badania lekarskie ważne są tylko przez okres 2 lat od daty ich wykonania, jakkolwiek podczas trwania pandemii, w niektórych przypadkach Urząd Imigracyjny może tymczasowo przedłużyć okres ważności badań lekarskich do 4 lat. Badanie lekarskie można wykonać na krótko przed złożeniem petycji o zieloną kartę i wysłać razem z początkowym kompletem dokumentów lub w celu uniknięcia ewentualnych problemów z przeterminowaniem badań, można poczekać z umówieniem się do lekarza imigracyjnego do czasu otrzymania wezwania na interview i uzupełnić wyniki badań podczas interview.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.