niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematPowszechna mobilizacja na Ukrainie

Powszechna mobilizacja na Ukrainie

W czwartek, 24 lutego, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wprowadzający powszechną mobilizację.

Prezydent Ukrainy ogłosił mobilizację poborowych i rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat. Fot. Ministry of Defense of Ukraine

Mobilizacja ma być przeprowadzona na terenie całego kraju, oprócz okupowanego już od 2014 roku Krymu. Poborowi podlegają wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat. W związku z tym od wczoraj mężczyźni – obywatele Ukrainy w wieku poborowym – nie mogą opuszczać kraju. Wielu z nich odprowadza swoje rodziny do granicy polsko-ukraińskiej, gdzie następują pożegnania. Jest też spory ruch z Polski w kierunku Ukrainy – wielu Ukraińców pracujących na co dzień w Polsce zdecydowało się na powrót do ojczyzny.

Obecnie walki toczą się w wielu miejscach kraju. Rosjanie prowadzą ostrzał ukraińskiego terytorium z lądu i powietrza, również obiektów cywilnych. Ukraińskie siły odbiły jednak zajęte wcześniej lotnisko pod Kijowem i przeprowadziły skuteczny atak na rosyjskie lotnisko w obwodzie rostowskim. Wokół Kijowa wysadzono mosty, próbując utrudnić Rosjanom dotarcie do stolicy Ukrainy.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -