sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaPowstańcy listopadowi uczczeni w Amerykańskiej Częstochowie

Powstańcy listopadowi uczczeni w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę, 7 kwietnia, w Amerykańskiej Częstochowie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej powstańców listopadowych, którzy zostali deportowani do Ameryki. Uroczystość odbyła się w 190. rocznicę przybycia 234 bohaterów tego zrywu narodowego do Nowego Jorku, a na pamiątkowej tablicy zostały opisane okoliczności, w jakich trafili do Ameryki. Tablica została zamontowana w przedsionku Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA tuż nad inną, upamiętniającą uczestników Powstania Styczniowego.

Inicjatorem uczczenia w ten sposób powstańców było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, natomiast uroczystość została zorganizowana przy wsparciu ojców paulinów pełniących posługę w sanktuarium.

W uroczystości udział wzięli weterani na czele z komendantem naczelnym SWAP Tadeuszem Antoniakiem, obecna była też sybiraczka i zarazem naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP Helena Knapczyk. Tablicę poświęcił o. Marcin Ćwierz. Wśród obecnych na ceremonii byli też m.in. płk Krzysztof Stec, ppłk Jacek Molenda, potomek powstańca i prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we wschodnim Massachusetts Wiesław Wierzbowski oraz przedstawiciele polskiego harcerstwa.

JS
Fot. facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -