sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkPor. Stefan Skielnik odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Por. Stefan Skielnik odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

W środę, 14 lipca, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki udał się do Wilmington, Delaware, aby zgodnie z postanowieniem prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy wręczyć Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski porucznikowi Stefanowi Skielnikowi za „wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, za wspieranie transformacji ustrojowej Polski, za pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym”. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina por. Skielnika, przyjaciele i przedstawiciele Polonii.

W imieniu prezydenta RP order wręczył konsul generalny Adrian Kubicki. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Stefan Skielnik jest weteranem 2. Korpusu Polskiego Armii generała Andersa, cieszącym się szacunkiem polonijnym biznesmenem oraz zaangażowanym działaczem w wielu organizacjach kulturalnych i patriotycznych: w Kongresie Polonii Amerykańskiej Okręgu Wschodniego PA, Centrum Muzealnym Kultury Polsko-Amerykańskiej w Filadelfii.

Por. Stefan Skielnik jest weteranem 2. Korpusu Polskiego Armii generała Andersa. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Przekonany o kluczowym znaczeniu wejścia Polski do NATO, zaangażował się w działania mające na celu przekonanie dwóch ówczesnych senatorów z Delaware: Joe Bidena i Williama Rotha o słuszności włączenia Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina por. Skielnika, przyjaciele i przedstawiciele Polonii. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Dzięki tym działaniom stan Delaware jako pierwszy zagłosował „za” włączeniem Polski do NATO. Przez wiele lat por. Stefan Skielnik angażował się w działalność charytatywną zarówno w Polsce, jak i w USA, działając na rzecz organizacji kulturalnych i patriotycznych.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -