piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmerycePonad 600 osób wzięło udział w polonijnej studniówce w New Jersey

Ponad 600 osób wzięło udział w polonijnej studniówce w New Jersey

Studniówka to szczególne wydarzenie w życiu młodych ludzi przekraczających próg dorosłości. Bale przedmaturalne, które odbywają się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju egzaminami dojrzałości, mają długą tradycję w Polsce, a tradycja ta jest kontynuowana przez polonijną społeczność w Stanach Zjednoczonych.

4 lutego odbyła się międzyszkolna studniówka zorganizowana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dla maturzystów szkół polonijnych. W tym roku bal miał miejsce w Royal Manor w Garfield, NJ. Uczestniczyło w nim ponad 600 osób, w tym 264 maturzystów z polonijnych szkół ze stanów: Connecticut, New Jersey, Nowy Jork i Pensylwania, ich osoby towarzyszące, wychowawcy, dyrektorzy szkół i rodzice.

Zgodnie z tradycją studniówkę rozpoczęto polonezem. Następnie honorowi goście, wśród których byli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki dr Tomasz Rzymkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN Piotr Semeniuk, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Krzysztof Matyszczyk i Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego Frank R. Piwowarczyk, wygłosili krótkie przemówienia.

Głos zabrała też prezes CPSD dr Dorota Andraka, która pogratulowała maturzystom i złożyła podziękowania dyrektorom szkół i wychowawcom klas, wręczając im dyplomy oraz symboliczne kwiaty. Wyraźnie podkreśliła też rolę rodziców w wychowywaniu młodzieży i ich poświęcenie przy pomocy w działalności polonijnych placówek edukacyjnych.

WEM
Fot. CPSD, facebook – archiwum szkół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -