poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPomocna dłoń Children's Smile Foundation

Pomocna dłoń Children’s Smile Foundation

Osierocone w grudniu przez nagłą śmierć Marcina Pachowicza dzieci Nicole i Mason zostały podopiecznymi nowojorskiej Children’s Smile Foundation. Z myślą o ich stałym wsparciu powstał specjalny fundusz, z którego będą finansowane różne wydatki związane z ich rozwojem i nauką.

W spotkaniu zorganizowanym z okazji Dnia Kobiet wzięło udział około 30 osób – głównie pań. Fot. Wojtek Maślanka

Celebracja Dnia Kobiet

Okazją do inauguracji nowego funduszu był Dzień Kobiet. W związku z tym świętem 8 marca w siedzibie Belvedere Bridge na Greenpoincie odbyło się spontaniczne spotkanie przeznaczone dla członków, przyjaciół oraz sympatyków Children’s Smile Foundation. Wzięło w nim udział około 30 osób – głównie kobiet, dla których został zorganizowany okolicznościowy poczęstunek z symboliczną lampką wina oraz toastem wzniesionym z okazji międzynarodowego Dnia Kobiet. Podczas imprezy została również omówiona działalność Children’s Smile Foundation ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich charytatywnych akcji organizowanych w ciągu minionego roku. Zaprezentowano także dokumentację fotograficzną z tych wydarzeń.

Podczas inauguracji otwarcia Funduszu Nicole i Masona Pachowiczów prezes Children’s Smile Foundation mec. Joanna Gwóźdź (z lewej strony) wręczyła mamie dzieci czek z donacją pochodzącą z charytatywnego Balu Walentynkowego 2023. Fot. Wojtek Maślanka

Jednak najważniejszą część spotkania stanowiło ogłoszenie powstania nowego funduszu przeznaczonego dla Nicole i Masona Pachowiczów, a także przekazanie na ręce ich mamy Moniki czeku z donacją pochodzącą z tegorocznego Balu Walentynkowego. Uroczyście wręczyła go mec. Joanna Gwóźdź, pełniąca od początku marca funkcję prezesa Children’s Smile Foundation. Czek opiewał na kwotę 5,225 dolarów, które zostały zebrane w loterii fantowej podczas imprezy zorganizowanej 11 lutego w Terrace on the Park na Queensie. Z kolei pieniądze pochodzące z przeprowadzonej podczas tegorocznego Balu Walentynkowego licytacji koszulki Roberta Lewandowskiego z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej – 2,500 dolarów – trafiły na nowo powstały Fundusz Nicole i Masona Pachowiczów. W tym celu w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zostało utworzone specjalne konto – o numerze 1501563 – na którym gromadzone będą środki na pomoc dla osieroconych dzieci.

Jeden ze złotych łańcuszków podarowanych na aukcję przez panią Ewę Żyłkę (pierwsza z lewej) wylicytowała za kwotę 710 dolarów pani Bożena Szawrycka (w środku). Na zdjęciu także mec. Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. Fot. Wojtek Maślanka
Drugi złoty łańcuszek podarowany na aukcję przez panią Ewę Żyłkę (pierwsza z prawej) wylicytowała za kwotę 500 dolarów pani dr Joanna Zimny (w środku). Na zdjęciu także mec. Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. Fot. Wojtek Maślanka

Pomoc dla osieroconych dzieci

Nicole i Mason są uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, a także należą do parafii św. Stanisława Kostki znajdującej się w tej polskiej dzielnicy. Obecny na spotkaniu ks. Grzegorz Markulak, proboszcz tego kościoła i zarazem kapelan Children’s Smile Foundation, opowiedział o 11-letniej Nicole i 9-letnim Masonie, którym miał przyjemność udzielać sakramentu chrztu i przygotowywać je do I Komunii Świętej. O dzieciach opowiadała także ich mama Monika, która również przybliżyła historię szczęśliwego małżeństwa ze zmarłym nagle 12 grudnia ub.r. Marcinem Pachowiczem.

Zmarły nagle na zawał Marcin Pachowicz był piłkarzem greenpoinckiego klubu Polonia NY, a w przeszłości także Jagiellonii Białystok oraz młodzieżowej reprezentacji Polski. Miłością do sportu zarażał swoje dzieci. Fot. Archiwum rodziny Pachowiczów

Zwróciła szczególną uwagę na wielkie przywiązanie Nicole i Masona do ich taty oraz traumę, jaką dzieci przeżyły wraz z jego śmiercią. Zresztą ta ogromna miłość, jaka ich wszystkich łączyła, była doskonale widoczna na prezentowanych z projektora rodzinnych zdjęciach. Zmarły na atak serca 45-letni Marcin Pachowicz był bardzo aktywnym w polonijnym środowisku sportowcem i zarazem piłkarzem klubu Polonia NY z Greenpointu, a w przeszłości również klubu Jagiellonia Białystok i młodzieżowej reprezentacji Polski.

Marcin Pachowicz był bardzo zżyty ze swoimi dziećmi – Nicole i Masonem. Fot. Archiwum rodziny Pachowiczów

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet – jak praktycznie każde wydarzenie Children’s Smile Foundation – miało dobroczynny charakter i było także okazją do złożenia donacji na nowo powstały fundusz. W dodatku, zupełnie niespodziewanie, jedna z uczestniczek – pani Ewa Żyłka – podarowała dwa złote łańcuszki na zaimprowizowaną aukcję, która w sumie przyniosła 1,210 dolarów. Jeden wylicytowała Bożena Szawrycka, a drugi dr Joanna Zimny.

Nicole i Mason Pachowicz są wzorowymi uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie. Fot. Archiwum rodziny Pachowiczów

Poza tym w ramach indywidualnych donacji zebrano dodatkowych 2,130 dolarów. W sumie dzięki tej charytatywnej akcji na Fundusz Nicole i Masona Pachowiczów trafiło dodatkowych 3,340 dolarów. Każdy może w dowolnej chwili wesprzeć ten fundusz, a przekazane pieniądze – podobnie jak wszystkie donacje przekazywane na Children’s Smile Foundation – można sobie odpisać od podatku. W tym celu najlepiej wysłać na adres fundacji czek wypisany na Children’s Smile Foundation wraz z adnotacją (w memo) – „Nicole i Mason Pachowczowie” lub „Fundusz Pachowiczów”.

Pachowiczowie byli bardzo kochającą się rodziną. Fot. Archiwum rodziny Pachowiczów

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.childrenssmilefoundation.org oraz uzyskać pod numerem telefonu: (718) 894 6443.

Uczestniczkom spotkania czas swoją grą na pianinie umilał Nicholas Kaponyas, najmłodszy dyrektor Fundacji Uśmiech Dziecka. Fot. Wojtek Maślanka

Podczas spotkania czas jej uczestniczkom swoją grą na pianinie umilał Nicholas Kaponyas, który w marcu swoją obecnością zasilił skład Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation i jest zarazem najmłodszym dyrektorem fundacji.

PR Children’s Smile Foundation


Numer konta Funduszu Nicole i Masona Pachowiczów w PSFCU: # 1501563
Adres fundacji:
Children’s Smile Foundation
60-43 Maspeth Avenue
Maspeth, NY 11378

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -