Kiedy ból pleców staje się nie do zniesienia, stajesz przed wyborem – czy nadszedł czas na wizytę u lekarza czy kręgarza? – Zarówno kręgarze, jak i lekarze, mogą leczyć najczęstsze przyczyny bólu pleców – odpowiada dr Gregory Kuzmik, neurochirurg z Hartford HealthCare Ayer Neuroscience Institute. – Lekarze mogą jednak zaoferować szerszy zakres leczenia w oparciu o konkretną diagnozę – podkreśla.
Jak kręgarz pomaga w bólu pleców?
Kręgarze leczą problemy mięśniowo-szkieletowe, w tym ból pleców, za pomocą różnych zabiegów manualnych. Leczenie może obejmować manipulacje kręgosłupa. Te szybkie manewry pchania mają na celu poprawę ruchu i funkcji.
Terapie chiropraktyczne mogą również obejmować:
- rozciąganie;
- stałe ciśnienie;
- manipulacje stawów.
Ale kręgarz nie jest w stanie leczyć każdego rodzaju bólu pleców.
– Czasami terapie manualne kręgarza mogą nie być dla ciebie odpowiednie – mówi dr Kuzmik. Na przykład manipulacje kręgosłupa mogą zaszkodzić pacjentom z uciskiem rdzenia kręgowego. – Niektóre przyczyny bólu pleców nie są bezpieczne do leczenia terapiami chiropraktycznymi i mogą się pogorszyć bez odpowiedniego leczenia – dodaje.
Jak lekarz pomaga w bólu pleców?
– Podczas gdy kręgarze leczą ból pleców za pomocą terapii manualnych, lekarze mogą zdiagnozować przyczynę bólu pleców i zapewnić szerszy zakres leczenia – mówi dr Kuzmik.
Twój plan leczenia może obejmować:
- leki na receptę;
- zastrzyki;
- w razie potrzeby operację.
– Fizjoterapia jest często jednym z pierwszych kroków w leczeniu typowych przypadków bólu pleców – dodaje dr Kuzmik. – Może poprawić elastyczność i wzmocnić mięśnie, które podtrzymują plecy – podkreśla.
Wizyta u lekarza jest potrzebna, jeśli masz te objawy – mogą wskazywać na poważniejszy stan.
Objawy te obejmują:
- ból pleców, który przemieszcza się do nóg lub występuje z drętwieniem lub osłabieniem;
- ból pleców, który utrzymuje się po urazie;
- ból pleców połączony z gorączką lub nieoczekiwaną utratą masy ciała.
– Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem w celu diagnozy – mówi dr Kuzmik.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest dobrym pierwszym przystankiem w przypadku bólu pleców. Wielu z nas boryka się z bólem pleców. Mimo że jest to powszechna dolegliwość, dr Kuzmik apeluje, aby jej nie lekceważyć.
– Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest najlepszym miejscem, aby zacząć – mówi. – Może ocenić Twoje objawy, zlecić odpowiednie badania, przepisać leczenie i w razie potrzeby skierować Cię do specjalisty od kręgosłupa, aby pomóc Ci poczuć się lepiej – tłumaczy.
Aby umówić się na spotkanie, odwiedź hartfordhealthcare.org/services/neuroscience lub zadzwoń pod numer 203.694.7550.