sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyLifestylePolskie smaki: kuchnia świętokrzyska

Polskie smaki: kuchnia świętokrzyska

Kuchnia świętokrzyska wywodzi się z tradycji wiejskiej. Kiepskie gleby rodziły głównie ziemniaki, kapustę, rośliny strączkowe i zboże, wykorzystywane do potraw mącznych i kasz. Zapracowane gospodynie gotowały z tego, co było pod ręką i dzięki ich zaradności powstał ciekawy kanon kuchni świętokrzyskiej.

Tradycyjna zalewajka świętokrzyska przygotowywana jest na bazie żuru. Fot. POT

Symbolem kuchni świętokrzyskiej jest zupa zalewajka świętokrzyska, znajdziemy ją we wszystkich częściach regionu. Klasyczna zalewajka gotowana jest na bazie kwaśnego żuru, z ziemniakami, kiełbasą lub boczkiem, czasem z dodatkiem grzybów. Najciekawsza z zalewajek, wzbogacona jajkiem sadzonym, podawana jest w karczmie Izba Dobrego Smaku przy Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

Ziemniak, uważany za podstawowy składnik kuchni świętokrzyskiej obok kaszy, kapusty i fasoli i mleka pojawił się w menu dopiero w XIX wieku, a potrawy ziemniaczane nosiły różne nazwy. Te z tartych ziemniaków, gotowane i zapiekane mogą występować jako gałki, goły, golorz, pyzy, tryndle (kryndle), pigoły, targańce czy zmiocarz – pasztet ziemniaczany. Ziemniaczanym farszem nadziewano też pierogi i kluski, a na głębokim oleju smażono pączki ziemniaczane. Królem potraw ziemniaczanych jest kugiel – wizytówka Kielecczyzny, czyli zapiekanka ziemniaczana z mięsem wywodząca się z tradycji żydowskiej, a najsłynniejszy z nich to kugiel z Czermna.

Obok dań ziemniaczanych kuchnia regionalna zna potrawy z różnych gatunków kasz: jęczmiennej, gryczanej, jaglanej, podawanych w różnej formie, jako kotlety, ciasta, farsz do pierogów i gołąbków. Żytniczki, czyli potrawy z kaszy sporządzonej z niedojrzałego zboża od wieków znajdowały się w jadłospisie ziemi kieleckiej, a kaszok to tajona kasza, która dojrzewała przez kilka godzin owinięta kocem lub w piecu chlebowym. Popularnym daniem wigilijnym były grycoki, czyli pierogi z kaszą.

Kapusta, popularne warzywo, stanowi znaczącą pozycję na Kielecczyźnie. Tradycyjnie chętnie łączona była z lędźwianem, najstarszą odmianą grochu, podobną do ciecierzycy, która, prawie całkiem zapomniana, wraca obecnie do łask. Wśród kapuścianych dań występuje kapusta bidula, powijoki z kapusty kiszonej, sucha kapusta z grochem, kapusta płono, dziadajka z zacirko, parzybroda czy ciaparacha, czyli kapusta z grochem. Tradycyjne kiszenie kapusty miało formę ludowych obrzędów spajających społeczności wiejskie.

Długą tradycję wędliniarstwa prezentują wyroby z Wąchocka, z Radoszyc, Łosienia i Kunowa. A obok nich, jako ciekawostka, wyroby kurozwęckie z mięsa bizonów amerykańskich. Szczególne miejsce w kuchni regionu zajmują dzionie rakowskie, rodzaj kiszki nadziewanej farszem mięsnym z dodatkiem pokruszonej macy.

Na Ponidziu, wokół Buska Zdroju, znajdziemy sery z mleka krowiego ze Strzałkowa, a wśród nich słynny buncok strzałkowski. Występuje tu też bardzo znana, obok bielińskiej, truskawka faworytka z Buska, a także śliwka damacha.

Region Sandomierza to z kolei obszary uprawy winorośli, powstał tu „Sandomierski szlak winny”, prowadzący przez lokalne winnice. Regionalne potrawy docenimy wędrując po Kielecczyźnie szlakiem kulinarnym „Świętokrzyska kuźnia smaków”.

www.polska.travel/pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -