piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPolskie ślady w Connecticut

Polskie ślady w Connecticut

Po co stawia się pomniki? Różnego rodzaju monumenty często służą do upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, są także wznoszone na cześć wybitnych jednostek – liderów politycznych, artystów, naukowców i innych osób, które miały znaczący wpływ na rozwój społeczeństwa. Pomniki pomagają w kształtowaniu i wzmacnianiu tożsamości narodowej i kulturowej. Pełnią również funkcję edukacyjną, przypominając ludziom o przeszłości i ucząc ich historii. Symbolizują wartości, które są ważne dla danej społeczności i pomagają w przekazywaniu tych wartości kolejnym pokoleniom. Często też stają się miejscami, które łączą ludzi podczas uroczystości, rocznic czy innych ważnych wydarzeń, pełniąc w ten sposób funkcję integracyjną, wzmacniając więzi społeczne i poczucie wspólnoty.

Bez wątpienia pomniki są nośnikami pamięci i przekaźnikami wiedzy o historii. Warto wiedzieć, że wśród licznych monumentów znajdujących się na terenie Connecticut nie brakuje też polskich śladów pamięci.

STAMFORD

Pomnik generała Tadeusza Kościuszki: pomnik bohatera walki o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych jest zlokalizowany w Kościuszko Park. Został odsłonięty 9 października 2021 roku z inicjatywy Polish American Culture Society.

W Stamford przy monumencie poświęconym Kościuszce odbywają się patriotyczne uroczystości. Fot. Archiwum WEM

Pomnik papieża Jana Pawła II: monument znajduje się przy kościele Holy Name of Jesus, który wybudowali Polacy przybyli do Ameryki na początku XX wieku.

NEW BRITAIN

Pomnik Katyński: pierwszy pomnik katyński powstały w Stanach Zjednoczonych. Został odsłonięty 25 maja 1980 roku. Inicjatorami budowy i opiekunami monumentu są kombatanci z Placówki 111 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Pomnik Katyński w New Britain był pierwszym pomnikiem w USA upamiętniającym tę zbrodnię. Fot. Archiwum WEM

Pomnik generała Kazimierza Pułaskiego: monument znajduje się w Parku Pułaskiego. Został odsłonięty 4 lipca 1976 roku z inicjatywy Komitetu Pamięci Generała Pułaskiego Zjednoczonych Towarzystw Polskich w Greater Hartford.

HARTFORD

Pomnik generała Pułaskiego znajdujący się w stolicy Connecticut. Fot. Archiwum WEM

Pomnik Generała Kazimierza Pułaskiego: w stolicy stanu odsłonięto pomnik generała w tym samym czasie co w New Britain – 4 lipca 1976 r., z inicjatywy tego samego komitetu. Monument znajduje się przy Main Street – jednej z głównych ulic miasta.

WEM


CZY WIESZ, ŻE…?

Instytut Polonika zainaugurował w 2023 r. działalność internetowego portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”. Jest to stopniowo udostępniana w jednym miejscu baza danych będąca źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym poza granicami kraju.

Strona jest nowoczesnym narzędziem do szybkiego i skutecznego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej poza granicami Polski. Obecnie na portalu znajduje się niemal 50 tys. wpisów dotyczących obiektów zlokalizowanych w 60 państwach, w tym ilustrowane i opisane materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą oraz dokumentacja cmentarzy cywilnych i wojennych, a także karty nagrobków wraz z informacjami o pochowanych osobach.

Więcej informacji: www.polonika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -