wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska wstrzymała wydawanie wiz dla Rosjan

Polska wstrzymała wydawanie wiz dla Rosjan

Korzystając ze stanowiska przyjętego przez Unie Europejską Polska, tak jak kraje bałtyckie, nie wydaje dziś wiz turystycznych dla obywateli Rosji, choć np. Finlandia tego nie zrobiła – powiedział w TVP Info wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W środę w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że Polska od lutego, czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej.

„Decyzja Unii Europejskiej sprzed dwóch tygodni dopuszcza wstrzymywanie wydawania wiz turystycznych przez poszczególne kraje w odniesieniu do obywateli Federacji Rosyjskiej i z tej klauzuli skorzystaliśmy my wraz z krajami bałtyckimi” – powiedział Wawrzyk.

Przyznał, że wizy turystyczne wydaje natomiast wciąż np. Finlandia, która ma długą granice lądową z Rosją.

„Finlandia ma duże tradycje przyjmowania osób poszukujących u niej opieki międzynarodowej, stąd właśnie takie, a nie inne podejście, ale zwracam uwagę, że to właśnie skala przyjazdów do Finlandii z Rosji i dalej podróżowania obywateli Rosji na południe Europy leżała u przyczyn tej decyzji UE o której mówiliśmy” – dodał.

9 września br. UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.

Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją weszła w życie 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom oraz rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.

Później przyjmowała dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji i z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.

Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.

Piotr Śmiłowicz/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -