niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska pomaga Republice Zielonego Przylądka

Polska pomaga Republice Zielonego Przylądka

W Prai, stolicy Republiki Zielonego Przylądka, powstało molekularne laboratorium chorób tropikalnych. Sprzęt, w który wyposażono nową placówkę, został zakupiony dzięki wsparciu polskich władz.

Polska pomoc dociera do małego państewka na Atlantyku. Fot. Materiały prasowe

Republika Zielonego Przylądka to państwo na Oceanie Atlantyckim, położone na Wyspach Zielonego Przylądka, odległych ponad 450 km od zachodnich wybrzeży Afryki. Laboratorium ma swą siedzibę na Uniwersytecie im. Jean Piageta w głównym mieście byłej portugalskiej kolonii.

– Uczelnia może teraz nie tylko prowadzić badania w niedostępnych dotąd obszarach i kształcić studentów, ale też uczestniczyć w międzynarodowych konsorcjach badawczych – powiedział Bartłomiej Zdaniuk. Ambasador RP w Dakarze gościł w Republice Zielonego Przylądka akurat w czasie, gdy placówka w Prai zainaugurowała działalność (złożył listy uwierzytelniające na ręce Jose Marii Nevesa, prezydenta RZP).

Bez wsparcia ambasady polskiej realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby w ogóle możliwa – podkreśliła Joanita Rodrigues, rektor kabowerdeńskiego uniwersytetu. Dodała, że nowy projekt posłuży głównie badaniu chorób tropikalnych przenoszonych przez owady.

Wcześniej w miejscowości Ribeiro da Barca na wyspie Santiago, przy wsparciu władz polskich, utworzono w tamtejszej szkole podstawowej ogród warzywny z systemem nawadniania. Polska wsparła też ośrodek pomocy dziennej dla dzieci z rodzin wrażliwych społecznie, prowadzony w mieście Mindelo na wyspie Sao Vicente. Ośrodek prowadzą ojcowie kapucyni.

tom

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -