poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKomisja Europejska odblokuje fundusze unijne dla Polski

Komisja Europejska odblokuje fundusze unijne dla Polski

Polska spełniła warunki do odblokowania funduszy z budżetu unijnego na lata 2021-27 – poinformowała Komisja Europejska. Stefan De Keersmaecker, rzecznik KE, wskazał, że chodzi o warunki dotyczące Karty Praw Podstawowych. Polska uzyska dostęp do 76.5 mld euro.

Premier Donald Tusk otrzymał dobre wieści od Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE. Fot. donaldtusk/facebook

Rzecznik Komisji Europejskiej wyjaśnił, że Polska uzyska pieniądze w ramach programów polityki spójności, programów dotyczących zasobów wodnych i rybołówstwa oraz polityki spraw wewnętrznych.

W 2022 roku, w momencie zatwierdzania tych programów, sama Polska przyznała, że warunki dotyczące Karty Praw Podstawowych nie zostały spełnione. Jak poinformowała KE, od tego czasu Polska ustanowiła skuteczne rozwiązania instytucjonalne i proceduralne zapewniające zgodność z Kartą na wszystkich etapach programowania i wdrażania programów unijnych. – Role i obowiązki organów takich jak Rzecznik Praw Człowieka zostały jasno określone. Wprowadzono też skuteczny mechanizm składania skarg i sprawozdawczości – podała KE.

Zdaniem unijnych urzędników poprzez reformę systemu dyscyplinarnego sędziów Polska rozwiązała problemy związane z niezależnością sądownictwa. Ponadto sądy mogą wszczynać postępowania sprawdzające, czy sędzia spełnia wymogi niezawisłości wynikające z przepisów unijnego traktatu.

Polska może się teraz ubiegać się o zwrot kosztów inwestycji w ramach ww. programów. Komisja zapowiedziała, że będzie ściśle monitorować stosowanie wprowadzonych przepisów.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -