czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaPolska będzie rozmawiać z Turcją nt. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Polska będzie rozmawiać z Turcją nt. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO. Zakładamy, że uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu – powiedział Soloch.

Szef BBN Paweł Soloch. Fot. PAP/Mateusz Marek

Andrzej Duda przebywał w piątek z wizytą w Estonii; rozmawiał z prezydentem tego kraju Alarem Karisem oraz premier Kają Kallas.

Szef BBN przekazał po powrocie prezydenta do Warszawy, że jednym z tematów jego rozmów w Tallinie był zaplanowany na koniec czerwca szczyt NATO w Madrycie. Wydarzenie to – jak podkreślił – było omawiane w dwóch wymiarach. „W wymiarze poszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję, ale także w wymiarze wzmocnienia wschodniej flanki NATO. O tym, w jaki sposób te cele osiągnąć, pan prezydent rozmawiał dziś” – powiedział szef BBN.

Dodał, że Polsce chodzi o uzyskanie nie tylko liczebnego wzmocnienia wojsk NATO-wskich na wschodniej flance, ale także o wzmocnienie infrastruktury wojskowej, przede wszystkim zdolności do obrony przed napadem powietrznym. „Chodzi też o zmianę jakości tej obecności. Prezydent mówi o zamianie wysuniętej obecności na wysuniętą obronę – czyli odpowiedni stan gotowości tych jednostek, odpowiednie procedury” – zaznaczył Soloch.

Według niego, przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu byłoby zgodne z oczekiwaniami Polski oraz państw regionu bałtyckiego.

Soloch zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO o te dwa państwa. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że jego kraj mógłby do tej organizacji. Nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych – powiedział Erdogan, cytowany przez dziennik „Daily Sabah”.

„Jeżeli będzie taka potrzeba, pan prezydent będzie bezpośrednio rozmawiał z prezydentem Turcji. Tutaj oczywistym jest podnoszenie przez Turcję swoich kwestii związanych z definicją terroryzmu; w tle jest oczywiście sprawa kurdyjska – to się cyklicznie pojawia przy okazji decyzji podejmowanych przez NATO. Przypomnę, że przy okazji szczytu (NATO) w Londynie pan prezydent doprowadził do wyrażenia zgody przez Turcję, nieblokowania planów ewentualnościowych, czyli planów reagowania NATO-wskiego” – powiedział Soloch. „Zakładamy, że tutaj w tym procesie również uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji” – dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Głównym tematem piątkowych rozmów prezydenta Dudy w Tallinie była jednak – przyznał Soloch – wojna w Ukrainie oraz wsparcie, jakie Polska i Estonia mogą udzielić staraniom Kijowa o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE. „To się wpisuje w program działań pana prezydenta, na ten sam temat rozmawiał w ubiegłym tygodniu z premierami Litwy i Łotwy” – podkreślił minister. Zaznaczył również, że prezydent zamierza dalej wspierać Ukrainę w uzyskaniu tego statusu.

Soloch został też zapytany o pomysł słowackiej prezydent Zuzany Czaputovej, by przywódcy państw Europy Środkowej i Wschodniej podjęły działania na rzecz przekonania Europy Zachodniej do większego wsparcia dla Ukrainy.

Szef BBN potwierdził, że Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z prezydent Czaputovą podczas swojej środowej wizyty w Słowacji. „Taką najbliższą okazją do podjęcia tego typu działań może być chociażby szczyt w Davos i takie działania będziemy podejmować. Spodziewamy się, że do tej inicjatywy przyłączą się również pozostałe państwa, które myślą w podobnym kierunku, jak my” – zaznaczył Soloch.

Marta Rawicz, Wiktoria Nicałek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -