czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska armia wzbogaci się o dużą liczbę czołgów Abrams

Polska armia wzbogaci się o dużą liczbę czołgów Abrams

Nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych czołgów Abrams; pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku – powiedział w środę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wiceprezes rady ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Warszawie-Wesołej, 14 lipca. Konferencja dot. kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3. Fot. Mateusz Marek/PAP

„Mamy dla państwa bardzo dobrą wiadomość, nasza armia w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku – wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie (…) czołgów Abrams” – powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w Wesołej w Pierwszej Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Podkreślił, że chodzi o najnowszą wersję czołgów, „wersję, która wchodzi dopiero, jak to się mówi, na uzbrojenie armii amerykańskiej”.

„To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień, z ogromną precyzją, ogromną skutecznością. To jest, można powiedzieć, nowa jakoś jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych” – powiedział.

Kaczyński podkreślił, że „tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to, co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów”. „A więc poważna siła po tej stronie Wisły” – ocenił.

„My stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, ten musi szykować się do wojny. Otóż, chcemy pokoju, ale w razie nieszczęścia nasza obrona będzie mocniejsza” – dodał wicepremier.

Jak doprecyzował w środę MON, Polska kupi 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Krzysztof Kowalczyk/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -