czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPolonia z Connecticut poprowadzi 82. Paradę Pułaskiego

Polonia z Connecticut poprowadzi 82. Paradę Pułaskiego

Wielkie święto Polonii, manifest polskości – tak bywa określana Parada Pułaskiego, która co roku odbywa się na nowojorskiej 5. Alei. Jest to bez wątpienia wielkie i radosne wydarzenie, mające wyjątkową, bo liczącą już ponad 80 lat, tradycję. Pierwsza niedziela października rokrocznie jest okazją dla Polonii ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do wspólnego celebrowania polskiego dziedzictwa i uzewnętrznienia swej dumy z przynależności do polskiego narodu. 82. Parada Pułaskiego przemaszeruje przez Manhattan 6 października 2019 roku, a na jej czele staje po raz pierwszy w historii Wielki Marszałek z Connecticut.

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku to największe polonijne wydarzenie na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Co roku gromadzi na 5. Alei tysiące osób – uczestników i widzów. Fot. Archiwum WEM

Connecticut na czele!

W Paradzie co roku uczestniczy przede wszystkim Polonia z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii oraz z Connecticut, która kroczy uszeregowana w trzech kontyngentach. Na czele Parady stoi Wielki Marszałek, a za nim maszeruje kontyngent stanu, z którego Wielki Marszałek się wywodzi. Do tej pory Paradę prowadziły wyłącznie osoby z Nowego Jorku lub z New Jersey. Fakt, że funkcję Wielkiego Marszałka pełniły osoby z tych dwóch stanów, wynikał z tradycji, która została potwierdzona również na piśmie odpowiednim zapisem w Konstytucji Parady Pułaskiego. Kwestię tę regulowała Poprawka #1, odnosząca się do wyborów Wielkiego Marszałka, która brzmiała następująco: „The Grand Marshal shall be elected from the states of New York and New Jersey in alternating years”. W tym roku zapis ten został zmieniony, dzięki czemu możliwym stał się wybór Wielkiego Marszałka z Connecticut. Podczas wyborów, które odbyły się 13 grudnia 2018 r. w Stamford, CT, funkcję Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2019 powierzono Darkowi Barcikowskiemu, konsulowi honorowemu Rzeczypospolitej Polskiej w Connecticut oraz wydawcy gazety „Biały Orzeł”.

– Doczekaliśmy się! Na czele Parady Pułaskiego w 2019 roku stanie Wielki Marszałek z Connecticut! To dla nas historyczne wydarzenie. Ogromnie się cieszę! – tak fakt ten komentowała Halina Szeligowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford, CT. – Jestem wdzięczna członkom Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, że udało się zmienić statut tak, aby wybór Wielkiego Marszałka z Connecticut stał się możliwy od strony formalnej. Czujemy, że nasz udział i nasze zaangażowanie wreszcie zostało docenione przez Polonię z Nowego Jorku i New Jersey – dodała.

Po raz pierwszy w historii postanowiono, że na czele Parady Pułaskiego stanie osoba z Connecticut, co oznaczało, że również Polonia z tego stanu przemaszeruje 5. Aleją jako pierwszy kontyngent. Ponadto Parada Pułaskiego w 2019 roku jest dla Connecticut jubileuszowa – mija 50 lat, odkąd Polonia z tego stanu po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu.

W Paradzie licznie biorą udział dzieci i młodzież. To dla nich wielkie przeżycie i wyjątkowa lekcja patriotyzmu. Fot. Archiwum WEM

Duma Polonii

Bardzo się cieszymy, że Connecticut będzie prowadziło 82. Paradę Pułaskiego. Polonia z tego stanu uczestniczy w Paradzie już od kilkudziesięciu lat, a nigdy do tej pory nie mieli „swojego” Wielkiego Marszałka. W tym roku udało nam się zmienić zapis w Konstytucji Parady Pułaskiego, który stał na przeszkodzie wyborowi Wielkiego Marszałka spoza stanów Nowy Jork lub New Jersey – mówił w rozmowie z „Białym Orłem” Richard Zawisny, prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. – Jesteśmy też zadowoleni z faktu, że to właśnie Darkowi Barcikowskiemu została powierzona ta funkcja. Jest powszechnie znany ze swojego zaangażowania w życie polonijne i udziela się nie tylko w Connecticut. Myślę, że będzie doskonałym marszałkiem – dodał Richard Zawisny.

Pytany o to, czego się spodziewa po Paradzie Pułaskiego w 2019 roku, Richard Zawisny stwierdził, że najważniejsze jest to, by wzięło w niej udział jak najwięcej Polonii. – Nasi przodkowie osiem dekad temu włożyli mnóstwo wysiłku w to, aby Parada Pułaskiego mogła dojść do skutku i aby Polonia mogła maszerować w pochodzie najbardziej reprezentatywną ulicą Nowego Jorku. Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa! Najważniejsze jest to, by Parada nadal się odbywała, żeby kolejne lata Polonia w pierwszą niedzielę października kroczyła dumnie i radośnie 5. Aleją. Dlatego zależy nam, żeby Polonia się zjednoczyła i licznie wzięła udział w tym wydarzeniu. Niestety, starsza Polonia odchodzi, ma coraz mniej sił, a młodsi nie rwą się do „przejęcia pałeczki”. A szkoda, bo przecież mamy wśród młodej Polonii tyle osób doskonale wykształconych, inteligentnych, które mogłyby wiele dobrego zrobić dla naszego środowiska. Marzy mi się, żeby znów Nowy Jork zobaczył na 5. Alei takie tłumy, jak 70 lat temu… – mówił prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. – Chciałbym, żeby Polacy naprawdę się zjednoczyli i żeby 6 października 2019 r. było nas na 5. Alei tyle, żeby wszyscy to zobaczyli i powiedzieli: „Polonia to jest siła w Stanach Zjednoczonych!”. A Parada Pułaskiego to jest właśnie takie wydarzenie, dzięki któremu naprawdę tę naszą dumę, siłę i potencjał możemy pokazać – podkreślał Richard Zawisny.

Zaszczytna funkcja

Wielki Marszałek zapewniał, że dołoży wszelkich starań, by tegoroczna Parada należała do udanych wydarzeń. – To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem wybrany Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2019, tym bardziej, że będę pierwszym w historii Wielkim Marszałkiem z Connecticut i pierwszym w historii tego wydarzenia Wielkim Marszałkiem spoza Nowego Jorku i New Jersey. Ponadto, z tego co wiem, jestem jednym z najmłodszych Wielkich Marszałków w historii. Parada w poprzednim roku była bardzo udana, więc poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, ale będę się starał sprostać temu wyzwaniu – mówił Darek Barcikowski tuż po tym, jak oficjalnie został mianowany Wielkim Marszałkiem.

W Connecticut jest wielu niesamowitych rodaków, którzy od wielu lat są zaangażowani w życie tutejszej Polonii, osób godnych poprowadzić tę Paradę. Ja mieszkam w Connecticut dopiero od trzech lat, jestem osobą stosunkowo nową w tym środowisku, więc tym bardziej jako wielki wyraz uznania i zaufania przyjąłem nominację na Wielkiego Marszałka. Myślę jednak, że przyczyniła się do tego praca, którą przez ostatnie dwa lata wykonałem jako konsul honorowy RP w Connecticut. Traktuję tę rolę bardzo poważnie i choć siedziba konsulatu mieści się w New Britain, to dokładam starań, by jako konsul służyć Polonii w całym stanie. To wiele dla mnie znaczy, że zostałem uznany za godnego funkcji Wielkiego Marszałka – podkreślał Barcikowski.

Razem na 5. Alei!

Polonia w Connecticut jest fantastyczna! Stanowi prawie 10% populacji całego stanu i jest jako grupa społeczna w tym stanie bardzo zauważalna. Wydaje mi się, że dzięki udziałowi w Paradzie zostaniemy dostrzeżeni również w szerszej skali, bo do tej pory, choć podobnie jak Polonia w Nowym Jorku, Chicago czy New Jersey zaliczamy się do największych skupisk polonijnych, to jednak fakt ten nie był przez wielu zauważany. To, że Connecticut stanie na czele Parady Pułaskiego 2019, pozwoli nam bardziej zaznaczyć swoją obecność na mapie amerykańskiej Polonii – twierdzi Wielki Marszałek. – Komitet Parady Pułaskiego ze Stamford z wielkim zaangażowaniem dążył do zmiany zapisu regulaminowego, aby można było wybrać Wielkiego Marszałka z Connecticut, ale wiele znaczy też to, że Polonia z Nowego Jorku i New Jersey dopuściła do tej zmiany – dodaje Barcikowski, który podkreślał ten fakt również podczas swoich spotkań z Polonią z Nowego Jorku i New Jersey przy okazji uczestnictwa w szarfowaniach marszałków lokalnych kontyngentów.

Ideą przyświecającą Paradzie od samego początku jest jedność Polonii. Pierwsza niedziela października to ten wyjątkowy dzień w roku, kiedy możemy się spotkać na 5. Alei i wspólnie celebrować to, co nas łączy. Możemy pokazać też naszą dumę narodową osobom spoza naszego środowiska. Życzyłbym sobie, żeby na Paradę zwróciły uwagę media mainstreamowe, żeby było o niej głośno nie tylko w kręgach polonijnych. Chciałbym też zainteresować tym wydarzeniem polityków. Inne parady etniczne, np. Parada św. Patryka organizowana przez społeczność pochodzenia irlandzkiego, postrzegane są przez wielu przedstawicieli władz jako wydarzenie, na którym „trzeba być”. Chciałbym, żeby nasza parada też była traktowana przez nich jako wydarzenie tego typu. Myślę, że każdy marszałek Parady powinien coś wnieść, nie tylko na dany rok, ale coś, co zostanie na kolejne lata. Bazując na moim doświadczeniu i pracy zawodowej, widzę dla siebie rolę w budowaniu większego zainteresowania Paradą wśród amerykańskich mediów oraz polityków. Czas, abyśmy stali się bardziej zauważalni! – mówił Darek Barcikowski po objęciu przez siebie funkcji Wielkiego Marszałka. Czy mu się udało? Oceńcie sami!

WEM


Gratulujemy naszemu Wydawcy Darkowi Barcikowskiemu zaszczytnej funkcji Wielkiego Marszałka 82. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu oraz wysiłkowi organizacyjnemu członków Komitetu Głównego oraz komitetów lokalnych tegoroczna Parada zapisze się w wyjątkowy sposób w historii Polonii. Jesteśmy dumni, iż jako gazeta możemy być częścią tego wydarzenia. Ale Parada Pułaskiego to sukces całej polonijnej społeczności Wschodniego Wybrzeża USA. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę inicjatywę, a tym, którzy będą tego dnia na 5. Alei, życzymy radosnej celebracji naszego wspólnego, polskiego dziedzictwa! Wiwat Polonia!

Zespół redakcyjny „Białego Orła”


PROGRAM PARADY

82. Parada Pułaskiego – niedziela, 6 października 2019 r.

9:00 AM: uroczysta msza święta w Katedrze św. Patryka (5th Ave., New York, NY 10022)

10:30 AM: doroczny brunch, wstęp tylko z biletami

12:30 PM: początek Parady

Oficjalne rozpoczęcie parady odbędzie przed główną trybuną usytuowaną przy Piątej Alei na wysokości 41. Ulicy (naprzeciwko Nowojorskiej Biblioteki Publicznej).

Przemarsz

Pochód będzie miał miejsce na odcinku od 35 do 54. Ulicy. Zakończenie Parady: skrzyżowanie Piątej Alei z 54. Ulicą.

Piąta Aleja będzie wyłączona z ruchu w godz. 12:00 PM – 6:00 PM

Widzowie: osoby, które chcą obserwować przemarsz powinny ustawić się wzdłuż 5. Alei, między 36. i 54. Ulicą.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -