Ludlow to nieduże miasteczko położone na wschód od Springfield i Chicopee w hrabstwie Hamden w Massachusetts, mogące się jednak poszczycić bogatą historią, w której znaczący udział mieli… Polacy.
Ludlow uzyskało prawa miejskie w 1774 r. W XIX wieku stało się prężnym ośrodkiem przemysłowym. Na początku XX wieku Ludlow Mills, wówczas największy na świecie producent tkanin jutowych, lin i sznurków, stał się miejscem docelowym dla wielu imigrantów przybywających prosto z Polski. Polacy cieszyli się opinią dobrych i wydajnych pracowników, dlatego przedstawiciele Ludlow Mills wysyłali do Polski specjalne ulotki, zachęcające do emigracji „za wielką wodę” i podjęcia u nich pracy. Całkiem skutecznie, ponieważ w tamtym okresie na ok. 5 tys. mieszkańców Ludlow dwa tysiące – czyli niemal połowę – stanowili Polacy.
W tym roku mija 250 lat od nadania Ludlow praw miejskich i tę właśnie rocznicę uczczono paradą, która przeszła ulicami miasta 15 czerwca. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji z Ludlow i okolic. Polska platforma, ozdobiona biało-czerwonymi balonami i ciągnięta przez pokaźnych rozmiarów ciągnik budziła zainteresowanie widzów, podobnie jak barwne, polskie stroje, w które ubrane były niektóre biorące udział w paradzie Polki.
Parada była radosnym wydarzeniem, celebrującym 250-letnią historię miasta oraz wkład różnych grup etnicznych, w tym także Polonii, w jego rozwój.
JS
Fot. Jan Wójcik