poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmerycePolonia pomaga pogorzelcom z Nowej Białej

Polonia pomaga pogorzelcom z Nowej Białej

Klub Nowa Biała w Chicago organizuje zbiórkę dla krajanów poszkodowanych w pożarze.

Pożar, który wybuchł we wsi Nowa Biała w sobotę, 19 czerwca, strawił prawie 50 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Fot. GoFundMe

W sobotę, 19 czerwca, około godz. 18 we wsi Nowa Biała w województwie małopolskim wybuchł pożar. Ogień błyskawicznie rozprzestrzeniał się na kolejne zabudowania. Na miejscu szybko pojawiła się straż pożarna, ale akcję gaśniczą utrudniał wiatr i ciasna zabudowa. W sumie na miejscu pracowało prawie 100 zastępów straży pożarnej. Mimo to w wyniku pożaru 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych, doszczętnie lub częściowo zostały też spalone 23 budynki gospodarcze. Po ugaszeniu pożaru mieszkańcy przystąpili do wielkiego sprzątania i rozbiórki tego, co zostało po ich domach. Trwa ustalanie przyczyn pożaru – wstępnie wykluczono podpalenie, prawdopodobnie pożar wywołał samozapłon siana, które było składowane w jednej ze stodół.

Budująca jest jednak solidarność ludzka – niemal natychmiast z pomocą ruszyli mieszkańcy sąsiednich wsi, strażacy, żołnierze WOT, harcerze, a nawet zakonnicy. Cała wieś i okoliczni mieszkańcy zjednoczyli się w obliczu tragedii. Kobiety zorganizowały akcję przygotowywania posiłków dla poszkodowanych i pomagających, obiady dowożą także liczne restauracje z okolic. Mieszkańcy otrzymali już pierwszą – doraźną – pomoc finansową. Każdy z poszkodowanych mógł liczyć na 6 tys. złotych – jednak to kropla w morzu potrzeb, gdy ktoś stracił dach nad głową i cały dobytek.

W Nowej Białej trwa usuwanie zniszczeń po pożarze. Fot. archiwum WEM

Z pomocą krajanom ruszył też Klub Nowa Biała działający w Chicago. Klub zrzesza około 20 osób z Nowej Białej i działa od około 3 lat. – 3 lata temu postanowiliśmy zorganizować zabawę, z której dochód miał zostać przekazany na naszą wieś (szkołę, kościół, straż) i akurat przed tamtą zabawą również wybuch pożar gospodarstw i dwóch domów – i wtedy pomogliśmy poszkodowanym. Naszym celem było zrobienie choć jednej takiej imprezy w ciągu roku. Niestety w tamtym roku to się nie udało, ale dalej pomagaliśmy, rozprowadzając kalendarze strażackie z OSP Nowa Biała tutaj, w Chicago, ale również w New Jersey, bo nawet tam mieszka dość spora liczba mieszkańców naszej wsi! Cieszymy się, że czasem choć trochę możemy pomóc – tłumaczy w rozmowie z „Białym Orłem” przedstawiciel Klubu Nowa Biała w Chicago.

Teraz, gdy tylko wieści o pożodze dotarły za ocean, Klub Nowa Biała również włączył się w pomoc mieszkańcom rodzimej wsi, organizując zbiórkę dla pogorzelców na portalu GoFundMe. Zbiórkę można znaleźć wpisując Klub Nowa Biała w Chicago – POMOC POGORZELCOM lub klikając na link: https://gofund.me/478df257.

Joanna Szybiak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -