czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaPoloniaFlorydaPolonia na Florydzie uczciła święto Konstytucji 3 Maja

Polonia na Florydzie uczciła święto Konstytucji 3 Maja

W niedzielę, 1 maja, w Wiliams Park w St. Petersburg na Florydzie odbyło się patriotyczne spotkanie miejscowej Polonii, która zebrała się pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki, by uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski, będąc pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tej rangi. Stanowiła próbę uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej, wprowadzając, zgodnie z duchem oświecenia, trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Na mocy Ustawy Rządowej uchwalonej przez Sejm Czteroletni Polska stała się monarchią parlamentarną, w której obowiązywała wolność wyznania. Konstytucja 3 Maja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie najpierw 123 lat rozbiorów, a następnie ciężkich lat wojennych i komunizmu. Konstytucja 3 Maja jednoczyła Polaków pod jednym sztandarem wtedy i jednoczy dziś – czego wyrazem są obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które jest celebrowane przez Polaków na całym świecie, również na Florydzie.

Organizatorem uroczystości przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego, we współpracy z Kongresem Polonii Amerykańskiej na zachodniej Florydzie. W obchodach udział wzięli współzałożycielka AIPC Krystyna Markut oraz prezes KPA w zachodniej Florydzie Walter Wiesław Gołębiewski. Obecna była także młodzież z polskich szkół w Clearwater oraz Tarpon Springs, polscy wojskowi z Bazy MacDill w południowej Tampie oraz Kadeci Pułaskiego.

Przed pomnikiem złożono wieńce w polskich barwach narodowych, dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, głos zabrali także przedstawiciele polonijnych organizacji. Ceremonia miała uroczystą oprawę, której jednak towarzyszyła też radość z tego, że wreszcie, po dwuletniej przerwie, tego typu obchody mogą się odbyć i można znów we wspólnym gronie cieszyć się okazywać dumę z polskiego dziedzictwa.

JLS
Fot. Wojciech Wagner

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -