środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„Polonia jest partnerem, nie petentem!”

„Polonia jest partnerem, nie petentem!”

W dniach 14-23 lutego 2020 roku delegacja działaczy z kilku organizacji polonijnych, tj. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia USA i Rodzin Radia Maryja, przebywała w Polsce.

Polonijna delegacja wzięła udział w szeregu spotkań z politykami oraz przedstawicielami rządu, a także odwiedziła miejsca ważne dla Polonii. Fot. Jerzy Polak

Byli zaproszeni na coroczną Galę Gazety Polskiej, na której wręczono nagrody w różnych kategoriach. Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę Człowieka Roku 2019 Gazety Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki odebrał nagrodę Grzegorza I Wielkiego „Człowiek wielkiej odwagi” przyznaną pośmiertnie przez miesięcznik Nowe Państwo dla jego ojca Kornela Morawieckiego. Drugim nagrodzonym w tej samej kategorii, za odważne głoszenie prawdy o II wojnie światowej, został Edward Mosberg. Natomiast nagrodę Klubów Gazety Polskiej otrzymał ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W imieniu wszystkich klubów, których jest już ok. 500 na całym świecie, nagrodę wraz z innymi wręczył Tadeusz Antoniak z Filadelfii. Gala odbyła się w gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie i zgromadziła znakomitych gości ze świata polityki, dyplomacji, kultury, sztuki i filmu.

Grupa polonijna wzięła udział w szeregu spotkań z politykami oraz przedstawicielami rządu, a także odwiedziła miejsca ważne dla patriotycznej Polonii. Pierwszy dzień wizyty spędzili w Muzeum Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Delegację podjął dyr. muzeum Filip Frąckowiak. Zebrani mogli podziwiać nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą znakomitej historii bohaterskiej postawy gen. Ryszarda Kuklińskiego.

W sobotę, 15 lutego, większość delegatów uczestniczyła w konwencji wyborczej PiS, a Paweł Piekarczyk, Robert Jelski i Tadeusz Antoniak wzięli udział w spotkaniu z Abby Johnson – działaczką pro life, zorganizowanym w sejmie przez poseł Annę Marię Siarkowską. Na koniec sobotniego dnia cała grupa wzięła udział w spotkaniu z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. Jednym z tematów spotkania była rozmowa o przygotowaniach do uroczystości upamiętnienia ofiar ludobójstwa katyńskiego i tragedii pod Smoleńskiem organizowanych corocznie w Amerykańskiej Częstochowie. Pan minister zapewnił, że w kwietniu będzie gotowa kolejna ważna część raportu technicznego z katastrofy smoleńskiej.

Przedstawiciele polonijnych organizacji wzięli udział w Gali Gazety Polskiej, podczas której nagrodę dla Człowieka Roku 2019 wręczono Jarosławowi Kaczyńskiemu. Fot. Jerzy Polak

Kolejne spotkanie, które odbyło się w siedzibie Rady Ministrów, także było sukcesem. Minister Jan Dziedziczak, odpowiedzialny za współpracę z Polonią, zapewnił zebranych, że dla obecnych władz Polonia jest partnerem, a nie petentem, jak to bywało w czasie trwania poprzednich rządów. Jacek Szklarski i Wiesław Wierzbowski zapewnili ministra, że są w stałym kontakcie z konsulatem w Nowym Jorku w sprawie organizacji komisji wyborczych, pracują też nad powiększeniem ilości punktów do głosowania. Wiesław Wierzbowski zapewnił też ministra o zaangażowaniu wielu działaczy wywodzących się z organizacji patriotyczno-niepodległościowych w pomoc w wypełnianiu wniosków o rejestrację w spisie wyborców. Na koniec spotkania Tadeusz Antoniak w imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej zaprosił ministra Dziedziczaka do wzięcia udziału w corocznym Święcie Żołnierza Polskiego organizowanym 16 sierpnia w Amerykańskiej Częstochowie, a także złożył propozycję przyłączenia się kancelarii ministra w organizację wizyty delegacji SWAP w Polsce na przełomie sierpnia i września 2020 roku i uczczenia udziału Armii Błękitnej w Bitwie Warszawskiej 1920.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Pałacu Prezydenckim, w kancelarii ministra Adama Kwiatkowskiego. Minister powitał zebranych i wyjaśnił, że prezydent Andrzej Duda nie mógł przybyć osobiście ze względu na obowiązki związane z trwającą kampanią. Minister Kwiatkowski zapewnił, że prezydent pamięta, a zarazem dziękuje za manifestację poparcia dla porozumień zawartych w czerwcu 2019 r. podczas jego wizyty w Waszyngtonie, gdzie przybyli liczni przedstawiciele Polonii z różnych, nawet odległych, stanów jak Kalifornia, Pensylwania, Massachusetts, Illinois, New Jersey, aby poprzeć prezydentów Dudę oraz Trumpa. Minister przekazał podziękowania dla całej Polonii, która angażuje się w pracę dla Polski.

Fot. Jerzy Polak

Po południu tego samego dnia grupa zwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej. Osobiście oprowadzał ich dyrektor Jacek Pawłowicz. Zwiedzanie miejsca kaźni polskich patriotów z okresu panowania reżimu komunistycznego zrobiło ogromne wrażenie na grupie przybyłej z USA. Wizyta ta była ważna także dlatego, że odbyła się tuż przed Świętem Żołnierzy Wyklętych. Kolejny dzień był dniem wizyty w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Goście zostali przyjęci przez ministra Jana Kasprzyka. Głównym tematem rozmów była sprawa pomocy urzędu dla Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w uczestnictwie w 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. Pan minister zapewniał, że obecne władze doceniają wkład Armii Błękitnej w odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r. oraz że znana mu jest aktywność dr. Teofila Lachowicza na tym polu.

Przedstawiciele Polonii spotkali się również z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem, któremu towarzyszyli najbliżsi pracownicy, m.in. dyrektor archiwum IPN Mariusz Żuławnik oraz dyrektor Adamem Siwek. Oprócz wielu ważnych spraw, które zostały podniesione na spotkaniu, był również temat, który został przedstawiony przez Jerzego Polaka w imieniu organizacji polonijnych. Na ręce dyrektorów do pionu śledczego IPN złożono pismo w sprawie wyjaśnienia śmierci młodego 15-letniego chłopca Leszka Jamro z Podkarpacia – Nadola koło Dukli, który w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku założył wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Dukli podziemną organizację solidarnościową „Powstańcy”, mającą na celu doprowadzenie do uwolnienia internowanych przywódców Solidarności i odwołania stanu wojennego. Po wykryciu tej organizacji przez służby był prześladowany, bity i psychicznie torturowany przez miejscową MO i SB. Tego bohaterskiego chłopca znaleziono nieżywego (powieszonego na drzewie) w dwa dni po wyjściu z domu 20 maja 1982 roku.

Fot. Jerzy Polak

Na tym spotkaniu pan prezes również zdeklarował przyłączenie się IPN do projektu SWAP – Wkład Armii Błękitnej w Bitwę Warszawską w 1920. Rozmawiano również o stanie bieżącym projektu zainicjowanego przez księdza kanonika Mirosława Króla, dotyczącego pomnika upamiętniającego Armię Błękitną na cmentarzu nieopodal Misji Polskiej i Seminarium w Orchard Lake MI, której kanclerzem jest właśnie ksiądz kanonik. Pomnik jest finansowany ze środków IPN. Obecnie 52 mogiłami żołnierzy Armii Hallera opiekuje się Henrietta Nowakowska, córka jednego z pochowanych tam bohaterów. Na koniec spotkania Jerzy Polak, były działacz Solidarności z Jasła, a obecnie szef Klubu GP w Stamford, CT, przedstawił imponującą kolekcję swoich fotografii z okresu stanu wojennego, prezentowanych wcześniej na wystawach – sympozjach historycznych, między innymi na Uniwersytecie Harvard, Elms College i w innych miejscach. Prezentacja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pracowników IPN, z panem prezesem na czele, co rokuje na dobrą współpracę w tworzeniu przyszłych projektów historycznych.

Podsumowując wizytę na pewno można odnieść wrażenie, że przedstawiciele wyżej wymienionych resortów bardzo poważnie traktują Polonię i widzą jej ogromny potencjał w wielu obszarach, np. w obszarze polityki historycznej, działania w obronie dobrego imienia Polski czy pomocy w organizowaniu wyborów. Trzeba też podkreślić, że w większości spotkań uczestniczył prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski, który również podkreślał jak bardzo ważna jest współpraca z organizacjami polonijnymi patriotyczno-niepodległościowymi także w obronie dobrego imienia Polski w świecie.

Małgorzata Schulz, Aneta Antoniak

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -