piątek, 24 września, 2021

Polka na czele misji

Była Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek będzie z ramienia OBWE obserwować wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Urszula Gacek w latach 2014-2016 pełniła funkcję konsula generalnego RP w Nowym Jorku. Fot. Facebook.com/Urszula Gacek

Tę datę zapewne znają wszyscy: 3 listopada 2020 roku w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których zmierzą się ubiegający o reelekcję Donald Trump i kandydat Demokratów Joe Biden.

W niektórych stanach trwa już głosowanie korespondencyjne. W związku z tym 29 września br. pracę rozpoczęła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zajmująca się monitoringiem wyborów. Ma ona czuwać nad praworządnością i prawidłowym przebiegiem głosowania. Na czele misji OBWE obserwującej wybory w USA stoi – po raz pierwszy w historii – Polka, Urszula Gacek, była konsul generalna RP w Nowym Jorku.

Urszula Gacek ma bardzo duże doświadczenie polityczne i dyplomatyczne. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Kierowała już kilkoma misjami ODIHR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w instytucji OBWE). Wcześniej była stałą przedstawicielką RP przy Radzie Europy (w latach 2011-2014) oraz konsul generalną RP w Nowym Jorku (lata 2014-2016). Działała również w polityce, była senatorką i eurodeputowaną z list PO.

Przebieg i potencjalny wynik listopadowych wyborów już wzbudza wiele emocji. Na czym dokładnie polega w związku z tym rola OBWE? Mamy nadzieję, że o tym opowie nam sama Urszula Gacek w wywiadzie, który ukaże się na łamach „Białego Orła”.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułAntoni Chrościelewski odznaczony
Następny artykułZmarł Joseph Nowak

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -