niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolitycy PiS z kontrolą poselską w resorcie rolnictwa

Politycy PiS z kontrolą poselską w resorcie rolnictwa

Sprawdzenie czy minister rolnictwa Czesław Siekierski podjął rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie rozwiązania kryzysu, który dotyka polskich rolników, to cel wtorkowej kontroli poselskiej w resorcie rolnictwa – poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (C) oraz posłowie PiS Waldemar Buda (P) i Paweł Jabłoński (L) na konferencji prasowej przed wejściem do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, 27 lutego. Tematem spotkania była kontrola poselska dot. napływu produktów spożywczych z Ukrainy. Fot. PAP/Piotr Nowak

„Celem kontroli poselskiej jest sprawdzenie tego czy minister rolnictwa rzeczywiście podjął rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie rozwiązania kryzysu, który dotyka polskich rolników, który dotyka Polskę. Kryzysu, związanego z napływem produktów żywnościowych z Ukrainy” – powiedział Błaszczak na konferencji prasowej przed wejściem do siedziby Ministerstwa Rolnictwa.

Oprócz szefa klubu PiS kontroli poselskiej uczestniczyć mają też posłowie: b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński i b. minister rozwoju i technologii w rządzie PiS Waldemar Buda.

Według Błaszczaka, wicepremiera i szefa MON w rządzie PiS, kiedy rządziła jego formacja podjęto stanowcze działania w kwestii napływu produktów żywnościowych w Ukrainy. „15 września ubiegłego roku minister Waldemar Buda wydał rozporządzenie, na mocy którego zostało nałożone embargo na produkty zbożowe importowane z Ukrainy. Chodzi nam o rynek polski, nie mamy nic przeciwko tranzytowi tych produktów dalej do Europy” – zaznaczył.

Dodał, że obecnie konieczne jest podjęcie działań, które rozszerzą embargo na pozostałe produkty żywnościowe.

Błaszczak przypomniał, że projekt uchwały w tej sprawie klub PiS złożył w Sejmie. „Niestety ta uchwała trafiła do komisji rolnictwa, a więc została włożona do zamrażarki przez większość sejmową” – ocenił.

Zaznaczył, że równolegle należy rozmawiać ze stroną ukraińską. „Jest taka koncepcja, żeby wrócić do limitów, niejako kontyngentów na produkty żywnościowe importowane z Ukrainy, mówi o tym większość rządząca. Chcemy sprawdzić czy to są tylko słowa, czy za tymi słowami są jakieś działania. To jest przedmiotem naszej kontroli, która za chwilę się rozpocznie” – powiedział szef klubu PiS.

Poseł Buda dodał, że „dzisiaj jednym rozporządzeniem można zamknąć polskie granice przed napływem towarów rolno-spożywczych z Ukrainy”. „Myśmy tak zrobili w zakresie zbóż (…), dzisiaj nam się mówi, że rozszerzenie tego rozporządzenia nie jest potrzebne, bo rząd rozmawia i załatwi tę sprawę z Ukrainą” – powiedział.

Dodał, że politycy PiS podejrzewają, iż rozmowy nie są jednak zaawansowane, a rozporządzenie nie jest wydawane. „Więc sprawdzimy co się zadziało w tej sprawie przez ostatnie trzy miesiące” – powiedział Buda.

Poseł Jabłoński nie wykluczył, że politycy PiS będą zwracać się z zapytaniami w tej sprawie również do resortu spraw zagranicznych. Jak dodał, „całokształt naszych relacji z Ukrainą od wielu lat powinien być oparty przede wszystkim o to, że realizujemy swój interes we wzajemnym poszanowaniu z drugą stroną”. Podkreślił też, że Polska wspiera Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej agresji.

W Polsce i Europie trwają protesty rolników. Postulaty polskich rolników to m.in. konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej. We wtorek rolnicy będą protestować w Warszawie.

Rafał Białkowski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -