poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPolicyjna akcja „Prędkość” na polskich drogach

Policyjna akcja „Prędkość” na polskich drogach

W czwartek policjanci będą prowadzić na polskich drogach działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość” – poinformował PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że głównym celem działań będzie egzekwowanie od kierowców przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Policyjna kontrola na drodze krajowej nr 77 w Duńkowiczkach, 3 kwietnia. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Komisarz Robert Opas w rozmowie z PAP przekazał, że w czwartek na polskich drogach odbędzie się kolejna edycja akcji „Prędkość”. „Funkcjonariusze policji, w ramach działań, będą prowadzić pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie” – zapowiedział policjant.

„Na drogach nie zabraknie policjantów grup +Speed+, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Policjanci ci pełnią służbę z wykorzystaniem nowoczesnych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z funkcją rejestracji obrazu” – tłumaczył.

Wskazał, że czwartkowe działania mają charakter prewencyjny. „Jednak kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi” – zaznaczył dodając, że policjanci będą też zwracać uwagę na inne wykroczenia użytkowników ruchu.

Podkreślił, że w tym roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h zostało zatrzymane już ponad 32 tys. kierowcom. „W analogicznym zakresie czasowym ubiegłego roku takich przypadków było nieco więcej (33 726 kierowców)” – podał.

Przypomniał również, że jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. „Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym” – dodał.

„Apelujemy o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka szczególnie wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań” – zaapelował.

Bartłomiej Figaj/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -