środa, 7 czerwca, 2023
Strona głównaDziałyKulturaPolak nominowany do Hollywood Music in Media Award

Polak nominowany do Hollywood Music in Media Award

Tomasz Opałka za swoją kompozycję stworzoną dla Pawilonu Polski na EXPO2020 w Dubaju otrzymał nominację do Hollywood Music in Media Award. Nagroda przyznawana jest twórcom muzyki do filmów, seriali, gier komputerowych, reklam oraz zwiastunów. Wśród nominowanych kompozytorów (w różnych kategoriach) oprócz Polaka znaleźli się m.in. Hans Zimmer, Harry Gregson-Williams, Hildur Guðnadóttir, Marco Beltrami, Alexandre Desplat.

Tomasz Opałka otrzymał nominację do Hollywood Music in Media Award za kompozycję stworzoną dla Pawilonu Polski na EXPO2020 w Dubaju. Fot. Facebook

Tomasz Opałka urodził się w 1983 r. W 2011 r. ukończył studia kompozytorskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Krzysztofa Baculewskiego. W 2013 r. otrzymał stopień doktora, a w 2019 r. – doktora habilitowanego.

Komponować zaczął już w wieku 14 lat, uczył się też gry na instrumentach perkusyjnych, puzonie oraz fortepianie. Pierwsze wykonanie utworu orkiestrowego zaliczył w wieku 19 lat. W kolejnych latach otrzymywał nagrody na konkursach kompozytorskich, pojawiały się kolejne wykonania utworów oraz zamówienia kompozytorskie.

W 2012 r. wyjechał do Hollywood, gdzie pracował z twórcami muzyki filmowej m.in. jako orkiestrator, aranżer, producent i kompozytor. Po powrocie do Polski został zatrudniony na UMFC, a od 2019 roku prowadzi swój autorski program nauki Kompozycji Muzyki Filmowej.

Opałka tworzył na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Deutsche Oper Berlin, Orkiestry Muzyki Nowej, Calgary Philharmonic Orchestra, a także Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Sinfonietty Cracovia oraz wielu innych zespołów i solistów. Jego pierwsza monograficzna płyta „EMERGE”, zawierająca utwory symfoniczne, została wydana przez wytwórnię Warner Classics.

Czy do tej kolekcji sukcesów wkrótce dopisane zostanie kolejne osiągnięcie? Laureatów Hollywood Music in Media Award poznamy podczas gali, która odbędzie się 17 listopada w Los Angeles.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -