poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmerycePodcast „Mama w pracy”

Podcast „Mama w pracy”

Dzięki współpracy z fundacją HumanDoc Fundacja HumanDoc i finansowemu wsparciu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracownicy telewizji Polvision i Polskiego Radia 1030 uczestniczyli w warsztatach z produkcji podcastów. Efektem jest pierwszy podcast pt. „Mama w pracy”.

Podcast „Mama w pracy” poświęcony jest macierzyństwu i wyzwaniom, jakie niesie ze sobą rola matki. Fot. Polvision

Polskie Radio Chicago i TV Polvision działają od ponad 30 lat. Dziennikarze obu redakcji są pełni pasji i zapału, ale ich praca wymaga wiele samozaparcia i poświęcenia. Redakcje tworzy tylko kilka osób, z których każda pełni kilka różnych funkcji. Czasami „w kość” daje też brak nowoczesnego profesjonalnego sprzętu radiowo-telewizyjnego, który jest niestety bardzo drogi. W USA mieszka blisko 10 milionów osób pochodzenia polskiego, a Chicago jest drugim na świecie, po Warszawie, miastem pod względem liczby Polaków. Dla wielu z tych osób głównym źródłem informacji jest Polskie Radio 1030 Chicago i TV Polvision.

Nieco inaczej wygląda sytuacja młodszych generacji Polonii, które wsiąkły w kulturę amerykańską. Większość nie zna języka polskiego, część nigdy nie była w kraju rodziców lub dziadków. Obraz ojczyzny wydaje się im anachroniczny i nie mają chęci się z nim utożsamiać. Dlatego, aby zmienić ten mit i wzmocnić ich więzi z polską kulturą, tak ważna jest modernizacja mediów polonijnych w USA i stworzenie dla nich atrakcyjnych i nowoczesnych formatów medialnych.

Do tej pory zrealizowane zostały cztery odcinki podcastu, kolejne są w przygotowaniu. Fot. Polvision

Pasja osób tworzących polonijne radio i telewizję w USA i ich determinacja, by przebywający na emigracji rodacy nie utracili więzi z Polską, są godne podziwu. Dlatego tak ważne jest, by podtrzymać ich zapał i wyposażyć w narzędzia, które pomogą im zrealizować ich misję we współczesnych realiach – mówi Dominika Springer, członkini zarządu Fundacji HumanDoc.

Korzystając ze zdobytej wiedzy i nowoczesnego sprzętu zakupionego w ramach projektu, pracownicy telewizji Polvision i Polskiego Radia 1030 Chicago zrealizowali pierwszy projekt, jakim jest podcast pt. „Mama w pracy”.

Fot. Polvision

To produkcja o tym, jak połączyć macierzyństwo z życiem zawodowym, czy możliwe jest pełnienie obu ról jednocześnie, czy z czegoś trzeba zrezygnować. Justyna Dobrzyńską i Patrycja Stępniak wraz z gośćmi dzielą się swoimi doświadczeniami, emocjami i spostrzeżeniami na ten temat. Zastanawiają się, czego potrzeba mamom wychowującym dzieci w USA i porównują to z rozwiązaniami proponowanymi dla rodziców w innych częściach świata. Cztery pierwsze odcinki podcastu ukazały się w telewizji Polvision, są dostępne również na kanale Youtube „Telewizja Polvision” i Spotify „Polstudios”. Kolejne odcinki są w trakcie realizacji.

Fot. Polvision

Dzięki udziałowi w projekcie zdobyliśmy nową wiedzę i doświadczenie. Ale to przede wszystkim korzyść dla naszych widzów, którzy dostają bogatszą ofertę programową. Mamy swoich stałych odbiorców przywiązanych do tradycyjnej telewizji, ale zdobywamy też nowych dzięki nowym kanałom przekazu, takim jak Spotify. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem podcastu „Mama w pracy”. To cieszy i dodaje energii do realizacji kolejnych odcinków, które ukażą się już wkrótce. Nagrania to też dla nas spotkania z ciekawymi osobami, które dzielą się z nami swoimi emocjami i doświadczeniami, wprowadzają nas w swój prywatny świat, szczerze opowiadając o tym, co ich cieszy, a niekiedy też martwi. Podcast „Mama w pracy” skierowany jest nie tylko dla pracujących mam. To produkcja również dla kobiet, które planują macierzyństwo, dla tych, które musiały z różnych powodów zrezygnować z tej roli, czy dla starszego pokolenia, by mogło porównać, jak zmieniały się realia na przestrzeni lat. To program także dla mężczyzn, by dowiedzieli się więcej na temat macierzyństwa. Do rozmów zapraszamy również panów, którzy chcą opowiedzieć, z jakimi przyjemnościami i problemami wiąże się bycie tatą – mówi Justyna Dobrzyńska, współprowadząca program.

Osoby zainteresowane mogą także odwiedzić nową stronę internetową www.polvision.com, której powstanie także było częścią realizowanego grantu i sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

JDB/JES

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -