wtorek, 4 października, 2022

Piękny jubileusz

Józef Smyk, Sybirak, weteran walk pod Monte Cassino i długoletni członek Placówki #111 SWAP im. gen. Józefa Hallera w New Britain, 1 marca 2021 r. obchodził okrągłe, 100. urodziny.

Lokalna Polonia, na czele z dziennikarką Beatą Kaczmarczyk, od wielu miesięcy czyniła zabiegi, aby uczcić jego urodziny w uroczysty sposób – w siedzibie weterańskiej placówki, w gronie rodziny, przyjaciół i kolegów z Haller Post. Ten plan spalił na panewce, gdyż pan Józef przewrócił się w swoim mieszkaniu i wskutek upadku doznał lekkich obrażeń. Rodzina i lekarze stwierdzili, że dla jego dobra należy umieścić sędziwego pacjenta w domu opieki, gdzie będzie miał całodobową opiekę. Pan Smyk został więc umieszczony w Autumn Lake Healthcare w New Britain i w dniu urodzin ze względu na pandemię oraz obowiązujące restrykcje mógł jedynie przez szyby okienne przywitać zebranych przyjaciół, córkę Madeleine i wnuczki, z uśmiechem na twarzy machając ręką z radości, gdy zobaczył spory tłumek znajomych.

Kilku kolegów z placówki w mundurach oddało salut Józefowi, on również zasalutował do orła polskiego na jego furażerce. Włączone zostały telefony komórkowe i w ten oto sposób pan Józef słyszał przekazywane życzenia. Zbigniew Kuśmider zagrał melodię „Sto lat”, a zebrani gromko zaśpiewali, oczywiście zmieniając tradycyjne słowa na: 200 lat, a gdy akordeonista zagrał weselszą melodię, pan Józef poprosił do tańca dyrektor ośrodka Jen Marshall.

Kronikarz Pl. #111 przekazał jubilatowi treść życzeń od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz od szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Jubilatowi wręczono także dyplom i medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945. Także Zarząd Główny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej przysłał życzenia z podpisem naczelnego komendanta Tadeusza Antoniaka i adiutanta generalnego Marka Chrościelewskiego oraz informację o przyznaniu mu Medalu Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Życzenia przysłał także konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski. Nie zabrakło również życzeń od zarządu Pl. #111 im. gen. J. Hallera oraz Korpusu Pomocniczego Pań. Do jubilata przybyła także polonijna młodzież – uczniowie 6 klasy ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain Olivia Hader i Mateusz Baldowski odczytali życzenia w imieniu dyrekcji i uczniów. Na koniec ks. Stanisław Dudek pobłogosławił jubilata i z zebranymi poprowadził modlitwę w jego intencji właśnie.

Wszystkie życzenia i kwiaty przekazano rodzinie, a zebrani pożegnali Józefa gremialnie machając rękoma. On tymczasem stał przy oknie, uśmiechnięty i wzruszony do łez, żegnając się ze swoimi gośćmi. To wyjątkowe, pandemiczne spotkanie urodzinowe nagrał dla TVP Polonia David Mielcarek.

Robert Iwanicki, opr. JLS
Fot. Robert Iwanicki

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -