niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutOstatnie pożegnanie Jerzego Polaka

Ostatnie pożegnanie Jerzego Polaka

15 maja w Greenwich w Connecticut w wieku 67 lat po długiej chorobie zmarł Jerzy Polak, zasłużony działacz „Solidarności” oraz przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Stamford, CT.

W grudniu ubiegłego roku konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wręczył Jerzemu Polakowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Jerzy Polak urodził się i wychował w Jaśle. Tam też podjął pracę w Hucie Szkła, potem w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym „Gamrat – Erg”, gdzie był współzałożycielem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego za zorganizowanie strajku został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Był działaczem struktur podziemnych w Jaśle. Organizował druk niezależnych wydawnictw w stanie wojennym. Za działalność związkową został aresztowany na kilka miesięcy w 1983 r. Nie widząc dla siebie przyszłości w komunistycznej Polski, podjął starania o wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Udało mu się to w 1988 r., gdy z żoną i córką wyjechał najpierw do RFN, potem za ocean.

W USA angażował się wżycie polonijne. Wspierał innych emigrantów, był patriotą działającym zawsze na rzecz Polski i Polonii. Sprawował funkcję przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Stamford. 9 grudnia 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

opr. JLS

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -