niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaOpłatek Placówki 12 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bensalem

Opłatek Placówki 12 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bensalem

21 stycznia na Polance – siedzibie Placówki 12 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bensalem odbyło się weterańskie spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli weterani oraz goście, liczna grupa sympatyków Pl. 12 wraz z rodzinami i członkowie organizacji polonijnych – ogółem około 120 osób.

Weterani Pl. 12 i zaproszeni goście w Izbie Żołnierskiej, w centrum – płk Krzysztof Steć i ppłk Karol Budniak. Fot. Zygmunt Bielski

Honorowi goście

Na weterańskie spotkanie przybyli m.in.: Tomasz Wielgomas – konsul RP z Nowego Jorku, ppłk Karol Budniak – zastępca wojskowego attachée z Waszyngtonu, płk Krzysztof Steć – reprezentant stałej Misji Wojskowej przy ONZ w Nowym Jorku, ks. dr Konstanty Pruszyński – kapelan Pl. 12 SWAP, Joseph J. Szfrana z małżonką – szef programu ds. weteranów w Bucks County, Tadeusz Antoniak z małżonką Anetą – komendant naczelny SWAP, Zygmunt Bielski– adiutant finansowy ZG SWAP wraz z małżonką hm. Marią Bielską, dr Teofil Lachowicz – redaktor naczelny „Weterana”, Antoni Płotka – I wicekomendant ZG SWAP, Mirosław Płotka – komendant Okręgu 10 SWAP, Zbigniew Wrzos – honorowy komendant Pl. 12 wraz z małżonką Zofią, Stefan Radkowski – Komendant Pl. 81 w Trenton, dr Janusz Romański – kronikarz Pl. 12 i prezes honorowy Stowarzyszenia „Polonia Technica” oraz Andrzej Wisniewski – prezydent Domu Polskiego w Filadelfii.

Jacek Szklarski, I wicekomendant Pl. 12 (z prawej) i Tadeusz Antoniak, komendant naczelny SWAP. Fot. Zygmunt Bielski

Życzenia i przemówienia

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał komendant Placówki 12 Tadeusz Guzik, który powitał przybyłych gości i weteranów. Następnie głos zabrał przewodniczący ceremonii Jacek Szklarski, I wicekomendant Pl. 12, który przypomniał bogate tradycje spotkań opłatkowych od lat jednoczących weterańską społeczność, której członkowie dają w ten sposób wyraz swemu patriotyzmowi oraz przywiązaniu do słów: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Krótkie przemówienie wygłosił konsul Tomasz Wielgomas, który podkreślił, że polski rząd jest bardzo zainteresowany współpracą z Polonią amerykańską i pragnie budować solidny i partnerski most między oboma krajami dla dobra Polski i Polonii w USA. Specjalne podziękowanie konsul Wielgomas skierował do weteranów za ich patriotyczną pracę dla Polonii amerykańskiej i kontynuowanie tradycji narodowych. Konsul przekazał także życzenia świąteczne i noworoczne od konsula generalnego Adriana Kubickiego.

Następnie głos zabrał ppłk Karol Budniak, który złożył weteranom i wszystkim gościom życzenia noworoczne – w imieniu własnym oraz przesłane przez gen. Krzysztofa Nolberta – Wojskowego Attachée z Waszyngtonu.

Tomasz Wielgomas, konsul z Nowego Jorku. Fot. Zygmunt Bielski

Weterańska misja

W imieniu Zarządu Głównego SWAP wystąpił Tadeusz Antoniak, który pokreślił, że spotkania takie są bardzo istotne dla integracji Polonii w Ameryce. – Troska o dobre imię i prestiż Polski jest naczelnym zadaniem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej – stwierdził, zauważając również, że Polacy mają wielu zasłużonych bohaterów, z których powinni być dumni i o których należy mówić i promować ich historyczne zasługi. Komendant nadmienił też, że Pl. 12 SWAP w maju 2023 r. będzie obchodzić uroczyście jubileusz 100-lecia.

Następnie głos zabrał komendant Okręgu 10 Mirosław Płotka, który przekazał serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne i zaprosił weteranów z Placówek 12 i 81 do dalszej współpracy w realizacji programu SWAP, dla dalszego rozwoju i rozkwitu stowarzyszenia.

W Izbie Pamięci: od lewej Janusz Romański, Antoni Płotka, Mirosław Płotka. Fot. Zygmunt Bielski

Apel o pamięć

Kolejny mówca, dr Janusz Romański, przedstawił zebranym życzenia, które przesłali:Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, gen. Krzysztof Nolbert – Wojskowy attachée, Anna Maria Anders – ambasador Polski w Rzymie, dr Konstanty Pruszyński – kapelan Placówki 12, o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, Andrzej Wiśniewski – prezydent Domu Polskiego w Filadelfii, Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica” i Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii.Dr Romański zwrócił się do weteranów i zebranych gości z apelem, żeby odwiedzali Izbę Żołnierską oraz aby weterani myśleli o wzbogacaniu Izby poprzez gromadzenie historycznych pamiątek, które powinny być wystawione w Izbie Żołnierskiej. – Warto pamiętać o historycznych osiągnięciach Placówki 12 SWAP i je promować dla przyszłych pokoleń polonijnych – powiedział.

Od lewej: Teofil Lachowicz, Zygmunt Bielski, Janusz Romański, Tomasz Wielgomas. Fot. Zygmunt Bielski

Wspólna modlitwa

Po przemówieniach prowadzący uroczystość Jacek Szklarski zaprosił zebranych do dzielenia się opłatkiem. Ks. dr Konstanty Pruszyński odprawił wspólną, żołnierską modlitwę. Następnie cała rodzina weterańska i zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie serdeczne życzenia z okazji Nowego Roku.

Następnie zarząd wraz z gośćmi przeszli do Izby Żołnierskiej, gdzie goście zostali zapoznani z historią Placówki 12 oraz z wystawionymi eksponatami. Kapelan Placówki odmówił modlitwę w intencji weteranów i przekazał im specjalne błogosławieństwo, życząc pomyślności i opieki Opatrzności w ich pracy społecznej.

Tradycyjna kolacja

Po części oficjalnej gości zaproszono do spożycia tradycyjnej polskiej kolacji, przygotowanej przez Halina Catering. Zwłaszcza pierogi i czerwony barszcz z uszkami cieszyły się dużym powodzeniem.

Po posiłku komendant Pl. 12 Tadeusz Guzik podziękował weteranom za okazane wsparcie i zaprosił wszystkich do dalszej współpracy dla dobra Polonii i Polski.

Zwieńczeniem spotkania były karnawałowe tańce, które na parkiecie połączyły kilka pokoleń Polonii. O muzykę zadbał DJ Narodowski. Przyjacielskie rozmowy, rytmiczne melodie i liczne toasty dopełniły programu tego miłego weterańskiego wieczoru.

Dr Janusz Romański – Kronikarz Pl. 12 SWAP
opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -