sobota, 22 czerwca, 2024

Ognisko czy grill?

Dobra pogoda sprzyja przygotowaniom posiłków na świeżym powietrzu. Majówka, rodzinna impreza, towarzyski weekend powodują, że w ogródkach czy kempingach popołudniami królują grille i ogniska. Każda z tych opcji ma swoich zwolenników.

Grillowanie z dzieckiem może być dla niego ciekawą atrakcją i doświadczeniem, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo młodego kucharza. Fot. Archiwum WEM

I tak na przykład zalet grillowania jest wiele. Jedną z nich jest to, iż grillować możemy niemal wszędzie i przy każdych warunkach pogodowych. W obecnych czasach na rynku pojawiły się modele grilli, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a dzięki swojej trwałej konstrukcji mogą pracować nawet podczas deszczu. Grillowanie jest bezpieczniejsze. Grill zapewnia nam również mobilność. Na rynku dostępnych jest wiele modeli grilli turystycznych, które umożliwiają zabranie ich bezpośrednio ze sobą na kemping czy wakacje.

Ognisko kojarzy nam się z ciepłymi wieczorami i spotkaniami w dużym gronie. Rozpalenie ogniska nic nas nie kosztuje – wystarczy znaleźć suche gałęzie i drewno, dzięki którym będzie można uformować odpowiedni stos. W przypadku jedzenia z ogniska nie potrzebujemy żadnych szczególnych narzędzi do przygotowania kiełbaski czy innej potrawy – czasem wystarczy dobrze zaostrzony kijek, na który nabijamy kiełbaskę czy inny rodzaj mięsa. Warto natomiast pamiętać, że podczas ogniska zdecydowanie mocniej nasze ubranie i włosy przechodzą zapachem dymu. Niekwestionowaną wadą ognisk jest wysokie zagrożenie powstania pożaru. Dochodzi do niego wtedy, kiedy nie zabezpieczymy miejsca, w którym je urządziliśmy. Należy również pamiętać o starannym dogaszaniu paleniska i niezostawianiu go bez niczyjej opieki.

Sami musimy dokonać wyboru, na co lepiej postawić. Najważniejsza jest dobra zabawa oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu, nie zapominając oczywiście o zachowaniu ostrożności w obu przypadkach.

Grillowanie i palenie ognisk pozwala na relaks, delektowanie się smacznymi potrawami i spędzenie wspaniałych chwil z całą rodziną. Często dzieci chcą być częścią tego wydarzenia i chcą być zaangażowane w te czynności oraz pomagać na miarę swoich możliwości.

Jest wiele zadań, o których wykonanie można poprosić swoje dzieci. Na przykład:

  • opłukanie warzyw
  • posiekanie warzyw
  • nakrycie do stołu
  • przyprawianie potraw na grilla
  • przyniesienie składników na grilla
  • przygotowanie akcesoriów do grillowania
  • posmarowanie produktów sosami i marynatami
  • nałożenie mięsa / warzyw na naszego grilla
  • przygotowanie burgerów
  • przyniesienie jedzenia do stołu

Zanim zabierzemy się do grillowania, warto zapoznać się z listą zasad, które dodatkowo pozwolą nam na zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa w czasie grillowania z dziećmi.

Używaj narzędzi do grillowania

Podczas grillowania potraw zawsze używaj narzędzi do grillowania o długich rączkach, aby zapewnić duży odstęp od ciepła i płomieni. Naucz swoje dzieci używać łopatki i zachęć je do noszenia fartucha dla ich bezpieczeństwa.

Umiejscowienie grilla

Naucz prawidłowej pozycji grilla. Grille powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków i ogrodzeń, na równej powierzchni. Pamiętaj również, że grille nie powinny być używane w pobliżu nisko wiszących gałęzi drzew. Jeśli w pobliżu znajduje się sprawna gaśnica, wytłumacz dzieciom do czego służy i jak się z niej korzysta.

Podstawy higieny

Aby zachować czystość i zdrowie, poproś swoje dzieci, aby zawsze myły ręce przed rozpoczęciem gotowania i po kontakcie z surowym mięsem. Pamiętajmy że, nigdy nie należy kłaść gotowanego mięsa na talerzu, którego użyłeś do surowego mięsa.

* * *

Kąski z kurczaka dla dzieci z grilla

Malutkie kawałki piersi z kurczaka otoczone marynatą będą idealne dla dzieci. Marynata w tym przepisie jest stworzona tylko z dodatku musztardy i ketchupu w proporcjach pół na pół. Kąski wystarczy grillować przez maksymalnie 20 minut. Najlepiej w tym celu użyć specjalnych tacek do grillowania. Będzie to o wiele wygodniejsze ze względu na to, że kawałki kurczaka są małe.

Banany z grilla dla dzieci

Banany z czekoladą i lodami jest to przepyszny pomysł na słodki deser z grilla. Skórkę banana wystarczy przeciąć wzdłuż i otworzyć lekko, ale nie zdejmując skórki. Owoc należy przeciąć wzdłuż (zostawiając około 1.5 cm od końcówek), w nacięcie wciskamy kilka kosteczek czekolady. Takiego banana wykładamy na ruszt lub na tackę i grillujemy aż czekolada się rozpuści. Podajemy banana z lodami i bitą śmietaną.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:
https://grill360.pl/porady/grill-czy-ognisko-plusy-i-minusy/
https://luke.pl/grillowanie-z-dziecmi
https://fajnegotowanie.pl/porady/grill-dla-dzieci-oto-4-potrawy-z-grilla-ktore-pokochaja-twoje-dzieci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -