czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTurystykaOdpocznij w Polsce – wakacje nad wodą

Odpocznij w Polsce – wakacje nad wodą

„Zimna woda zdrowia doda” – mówi stare przysłowie. Tego lata poszukajmy orzeźwienia w Polsce, gdzie czeka na nas siedem tysięcy jezior, malownicze rzeki i Morze Bałtyckie, z powietrzem pełnym uzdrawiającego jodu. Amatorom wodnych przygód Polska oferuje niezliczone aktywności sportowo-rekreacyjne, takie jak żeglarstwo, kajaki, raftingi, windsurfing i kitesurfing.

Windsurfing i kitesurfing na Helu

Mierzeja Helska jest jednym z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Według statystyk wiatr o prędkości 12 węzłów wieje tu średnio przez 220 dni w roku, z zachodu lub z otwartego morza. Sportowcy najbardziej lubią północny brzeg Mierzei, czyli wody Zatoki Puckiej. Tu w odległości nawet kilometra od brzegu morze ma głębokość około jednego metra. Nie jest za płytko ani nie za głęboko, a dno jest przyjemnie piaszczyste. Woda w zatoce od strony mierzei jest czysta, ciepła i relatywnie słodka. Nawet po dłuższym treningu nie wysusza skóry tak bardzo jak solanki oceanów i mórz południowych. Najlepsze miesiące na kitesurfing na Helu to maj, czerwiec i wrzesień.

Żegluj przez Pomorze Zachodnie

Miłośnicy żeglowania powinni rozważyć Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, obejmujący sieć portów i przystani jachtowych w regionie Szczecina, Zalewu Szczecińskiego i zachodniego wybrzeża Bałtyku. Porty i przystanie na szlaku leżą w miejscach o wyjątkowych walorach przyrodniczych, nad Zalewem Szczecińskim, w sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego czy u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Wycieczka tą trasą to świetna okazja, by lepiej poznać polskie wybrzeże i spróbować swoich sił w wędkowaniu.

Kajakiem przez Polskę

Polska to spełnienie wioślarskich marzeń. Około 150 szlaków kajakowych i tysiące przyjaznych wioślarzom jezior – tak gęstej sieci wodnych tras nie ma nigdzie w Europie. Do najpopularniejszych i najlepiej zagospodarowanych należą wodne szlaki Czarnej Hańczy, Rospudy, Krutyni, Drawy, Brdy, Wdy i Drwęcy. Po drodze można znaleźć wypożyczalnie sprzętu, stanice, sklepiki i pola namiotowe.

Kajakowa wyprawa to świetna okazja do zwiedzania i podglądania dzikiej przyrody. Jej miłośnicy zachwycą się wodnymi labiryntami Narwi, serpentynami Jegrzni i Biebrzy oraz Płociczną, wyglądającą jak górska rzeka. Niezapomnianym przeżyciem dla fanów hydrotechniki będzie śluzowanie na Kanale Augustowskim, będącym częścią szlaku Czarnej Hańczy.

Polskie wodostrady nadają się zarówno na dłuższe spływy z noclegami, jak i na jednodniowe wycieczki, takie jak przepłynięcie połowy Kółka Raduńskiego czy Szlaku Kowaliowego w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Nad Krutynią czekają gondolierzy, dzięki którym turyści mogą bez wysiłku zobaczyć najładniejszy kawałek rzeki. Na Dunajcu znajdziemy z kolei tradycyjne flisackie tratwy, na których można zaliczyć emocjonujący spływ.

Spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca zdobył w 2018 roku Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny. To wyjątkowa atrakcja, z której co roku można korzystać od 1 kwietnia. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Do wyboru są dwie trasy: 18 km do Szczawnicy lub 23 km do Krościenka. Malownicza trasa spływu prowadzi przez liczne zakola rzeki, otoczone wapiennymi skałami, które sięgają nawet 300 metrów wysokości.

Lato to wymarzona pora roku na wypoczynek nad wodą. Po trudnych miesiącach pandemii należy się nam prawdziwy relaks na łonie natury. Polska jest do tego stworzona.

Tekst i zdjęcia: Polska Organizacja Turystyczna

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -