wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaDziałyOpinieOcalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

W minionym tygodniu miałem zaszczyt poznać i przeprowadzić wywiad z niezwykłym człowiekiem. W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą Powstania Warszawskiego swoją historią z czytelnikami „Białego Orła” zgodził się podzielić jeden z uczestników tego zrywu.

Bolesław Biega ps. „Pałąk”, bo o nim mowa, jest bohaterem wyjątkowej powstańczej historii. 13 sierpnia 1944 r., w trakcie powstania, wziął ślub z sanitariuszką Alicją Treutler ps. „Jarmuż”, a ceremonia ta została uwieczniona na zdjęciach przez Eugeniusza Lokajskiego ps. „Brok”. To zdjęcie stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografii z Powstania Warszawskiego i wielu z Państwa być może miało okazję widzieć je wcześniej. Ale prawie nikt, włącznie ze mną, nie zdawał sobie sprawy, że bohater z tego zdjęcia mieszka tak blisko nas i od ponad 50 lat jest częścią amerykańskiej Polonii.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem relacji naocznego świadka historii, ale w trakcie naszej rozmowy padło też ważne przesłanie. Obchodzący zaledwie kilka dni wcześniej swoje 99. urodziny Powstaniec Warszawski chciał zachęcić polonijne dzieci i młodzież do poznawania historii Polski, do tego, by były świadome swego polskiego dziedzictwa i czerpały z niego dumę. Bo Polska to kraj, z którego historii możemy być dumni! Z całego serca przyłączam się do tego apelu, dodając, że tylko w ten sposób możemy ocalić od zapomnienia ludzi, którzy tę historię tworzyli. Pamięć – to nasz obowiązek i zarazem najlepszy wyraz wdzięczności.

Zapraszam Państwa do lektury tego wywiadu i mam nadzieję, że być może stanie się on motywacją do poszerzenia wiedzy historycznej, nie tylko o powstaniu.

Marcin Bolec
Redaktor Naczelny „Białego Orła”

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -