wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaObwieszczenie ministra zdrowia w sprawie leków refundowanych

Obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie leków refundowanych

W piątek wieczorem ukazało się obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista ma obowiązywać od 1 września.

Fot. Jacek Turczyk/PAP

W piątek wieczorem w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazała się nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać z dniem 1 września.

W nowym wykazie pojawiło się kilka nowych substancji czynnych, m.in. Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona).

Pełna lista leków refundowanych dostępna jest pod adresem: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2021/65/.

Oprócz tego, w piątek ukazało się obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których

ustalono urzędową cenę zbytu. W tym wykazie ujęto produkty, zawierające substancje: baclofen, immunoglobulinę ludzką anty–D oraz diety ketogenne.

Jedna z substancji – baclofen jest lekiem rozluźniającym mięśnie, dla dorosłych i dzieci. Zmniejsza ból związany z nadmiernym napięciem mięśni i ułatwia rehabilitację.

Immunoglobulina anty–Rh0 (D) z kolei jest surowicą zawierająca głównie Immunoglobuliny G przeciwko antygenowi Rh(D) ludzkich erytrocytów, produkowana z osocza krwi ludzkiej. Stosuje się ją w zapobieganiu immunizacji antygenem Rh prowadzącym do wystąpienia konfliktu serologicznego.

ipa/mhr/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -