Tradycyjnie, od szeregu lat, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie urządzał uroczystości na polskim cmentarzu wojennym w Loreto i w Ankonie w rocznicę wyzwolenia regionu Marche, 17 i 18 lipca przez II Korpus Polski.

Irena Renata Anders, moja Mama, corocznie uczestniczyła w tych uroczystościach na zaproszenie Urzędu Kombatantów, a po Jej śmierci, co roku ja jeździłam na rocznicowe obchody, początkowo jako córka generała Władysława Andersa, mojego Ojca, a następnie jako Senator RP, a od 2020 roku jako Ambasador RP w Rzymie.
W tym roku Urząd Kombatantów nie zorganizował uroczystości. Jednak dzięki pomocy Instytutu Pamięci Narodowej i pani konsul honorowej RP w Ankonie Cristiny Gojarskiej uroczystości się odbyły zgodnie z tradycją, a ja brałam udział w uroczystościach jako gość IPN-u.

17 lipca rano, po zakończeniu mszy św. w przepięknej Bazylice w Loreto, dyrektor IPN-u dr Adam Siwek wyróżnił Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu złotym medalem „Republican Memoriae Meritum” za wybitne zasługi wniesione w upamiętnienie historii narodu polskiego w latach 1917-1990”, wspierania Instytutu Pamięci Narodowej i za działalność edukacyjną, naukową i wydawniczą. Warto dodać, że na prośbę gen. Władysława Andersa Siostry zakonne od lat opiekują się polskim cmentarzem wojskowym w Loreto.

Tego samego dnia, wieczorem, odbyła się druga uroczysta msza św., po zakończeniu której nastąpiło złożenie wieńców na cmentarzu wojskowym z udziałem władz lokalnych miasta Loreto, przedstawicieli ambasady i konsulatu RP, włoskiej Polonii i młodzieży polonijnej.
Opr. Anna Maria Anders



